Floarea zilei (3)

lelia

Well-Known Member
Este minunata...si din cate imi amintesc are un parfum divin !:visator: Sa-ti traiasca !
Am si eu doua luate din Lidl ,nu vor sa faca flori ,sunt destul de maricele si le am de anul trecut ,gresesc eu sau ele sunt naravase ?
 

geodezia

Well-Known Member
Multumesc da miroase foarte frumos si puternic
SUNT NARAVASE AM SI EU SI DE 4 ANI SI NU INFLORESC LA PRIMAVARA le tai drastic ca nu se mai poate cu ele adica las doar 30 cm de la radacini si pe urma le voi pune in gradina
odata inflorite pe urma nu mai e problema
de obicei infloresc in momentul in care la virf are loc o bifurcare in forma de y
dar ale mele sau dus paluga drept in sus asa ca le fortez adica le tund drastic si vor da lastari atunci sunt nevoite sa infloreasca
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc Geo! daca supravietuiesc iernii,le tund ,,la zero",si daca nu infloresc ,ma supar pe ele ...pana atunci le admir pe ale tale,imi plac mult cele duble/triple,sunt deosebite iar parfumul lor e mai dulce/domol dect al celor cu floarea simpla .
 

geodezia

Well-Known Member
da cele triple si duble au mirosul mai domol decit la celor simple cel mai puternic mi s-a parut la cele galbene in general dar si cele albe au mirosul puternic la mine e treba ca infloresc pe rind nu le prea pot vedea pe toate sa fac o comparatie
 

lelia

Well-Known Member
Geo ,important e ca ai flori mereu si te bucuri de parfumul lor,nu conteaza intensitatea/nuanta parfumului,eu pastrez in memorie aceasta diferenta din perioada in care aveam aceste plante minunate,daca ma inseala memoria voi vedea cand voi avea ocazia sa le miros din nou:visator:
 

geodezia

Well-Known Member
da o sa infloreasca pina in decembrie daca le tai pleaca mai repde la inlfroire daca le lasi tip copac mai greu circula seva
 

geodezia

Well-Known Member
multam greu cu ei iarna ca mi-i uda pisoii nus tiu ce sa mai pun prin vase ca gasesc ei sa se pise in ele ma exaspereaza ca ii iubesc si epe i ca si florile
 

gomez99

Well-Known Member
eu am alta problema cu pisica, se freaca de ei si imi rade toti mugurii de la baza, nu mai ramifica nimic de acolo.
 

geodezia

Well-Known Member
na mata ai una eu am 7 si fiecare este alta rasa asa ca ... na mai pun cite un vas mai mic cu cite o floare la baza mai pun ziare da mi le dau la o parte si tot isi fac ele mendrele cum vor le mai cert cind le prind le bag cu nasul
au litiere dar pesemne e ceva atragator la radacinile palntelor mele acolo pe sala
acum ca a plouat zilele astea s-au catarat pina sus la 3 m pe brugamansii si ep draperii pina sus la tava
sunt adevarate exploratoare nu le scapa nimik
 

gomez99

Well-Known Member
cind era mic gomez dormea pe galeria draperiei. galeria are 4 cm diametru si pina la tavan erau 4 cm :)
 
Sus