Floarea zilei (3)

ghia_don

Active Member
Geo, nici nu avea cum sa nu se faca mare in ghivecioiul ala :D ...daca ai vedea in ce paharele am eu hibiscusii, te-ar umfla risul :rofl: ...
 

Dea

Active Member
Multumesc fetelor!!
Geo, ce superb este asa enorm cum s-a facut!! Arata intr-un mare fel! :clap: Imi plac ghivecele tale mari, le merge bine plantelor in ele.
 

geodezia

Well-Known Member
:hug: :hug:
Da fetele anu trecut mergeam eu asa la plimbarea de seara (recomandare doctor 2000 de pasi zilnic ) si trec pe la o casa cu multe petunii in curte ..in mijlocul petuniilor( un cimp de petunii mov albe rosii)trona un ghiveci de 30 de kile cu ditamai tufa de clasiic red deci rog a ma cred avea 2 m inaltime plin de flori am stat si m-am chiorit cred o juma de ora peste gard la frumusetea aia de hibi
era mare si in inaltime si cred ca avea circumferinta cam 1 m- 1 m juma ce sa mai m-a impresionat
asa ca asta iarna am vazut ca a inceput si nasparliul meu sa creasca mai am unu de 1 m intr-un vas de vreo 3 kile e saracu chinuit vai mama lui sa vad de unde fac rost de parale acum in toamna sa il mut ca uite ce furmusete se poate face asta floare imi e tare drag
tare ma invirt in fiecare zi pe linga el nu am avut hibi asa frumos de cind ma stiu
anu asta am dat tircol pe acolo da nu am mai vazut ghivecioiu scos afara
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl:
ai ghicit .. zgiriat parchet, spart gresie,scara am refacut-o de vreo 3 ori in decurs de 10 ani plus salele duse
acu ma ajuta niste consateni mai imi aduce barbatu-meu 2-3 oameni ca am imbatrinit ..cit eram tinara caram singura la ghivece acum de cind am avut deplasarea de coloana gata nu mai ridic asa greutati ca iar ma tin de garduri si de ziduri la mers :fluierat: :fluierat:
si apoi le place si lor macar la asta sa ma ajute la carat in casa si dat afara ..
e dambla curata florile astea
 

geodezia

Well-Known Member
rizi Dane da cind eram tinara ridicam singura ghivecele pe scari ghivece de 50 -60 de kile si nu aveam nimik ..acum ..s-au dus salele fac diprofocs la 3 la 3 luni si intre ele alte ale aa.. imi si vine sa rid cu atitea injectii ma imbuf toata ziua ba de una ba de alta cu durerile astea de batrinete :incapatanat:
da vorba fii-mi saminta rea nu piere tot mai vad cite ceva care sa imi placa si din o tirica plantuta pus intr-un paharut mic mic se face ditamai copacioiu de abia trag de el pe scari
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cauta si tu solutii de sol care nu sunt grele , chipsurile de cocos au doar 20% din greutatea solului de gradina :)
 

lexa

Member
Mi-a inflorit si mie anonimul, pe care l-am luat la pret redus ptr ca nu era inflorit. Cred ca-i clasic, desi are o tenta de ciclam palid(aparatul meu satureaza rosurile insa)


edit: cam asta e culoarea, il pozai cu telefonul :rofl: xD
 
Sus