Floarea zilei (3)

LadyBug

Well-Known Member
Mortali sunt aia de moorea, dupa mine, dar cam rari pe la noi (bine, ca nu toti, adica nu prea m-as baga la incrucisari intre 2 soiuri din care unul fain si unul mai naspa, ca nu stiu ce iese si eu nu am spatiu de pierdut).

Pe tylene(ultima poza) si gator's pride si topaz glory ii astept din Cehia, dar cu emotii ca nu stiu cum e vremea si cat dureaza, la noi, in Cta, se pare ca e mai cald. Aveti idee cat dureaza transportul din Cehia?
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
de la dafral, dar mi-au bagat mult la posta si la transformarea din CZK in euro, mult prea mult, insa am mai luat si strepto, si allamanda, si acerola etc...
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu au vrut sa foloseasca paypal pt ca au zis ca au avut experiente urate in trecut. Nici nu m-am gandit sa facem comanda comuna pt ca am mai incercat sa propun comenzi comune in trecut, in general pt orhidee, dar lumea nu m-a luat in serios. Daca faceam comanda comuna era mult mai bine pt mine, ca nu mai cheltuiam asa mult pe transport, mai incapeau destule plante. Dar nu-i timpul pierdut, adica la primavara ne putem organiza. Pe transport mi-au luat 1100 in banii lor, plus cu transformarea totalului de la czk in euro iar mi-au mai papat vreo 60 de lei (cred) plus ca a trebuit sa cumpar euro la un pret mai mare decat la BNR, plus comision eurogiro de vreo 35 de lei.
Oricum nu stiu nimic despre ei, cat de mari/sanatoase sunt plantele etc
Dupa ce am luat phalele alea degerate zilele trecute acum stau ca pe ghimpi, daca pe drum ingheata si astea, ca hibii sunt mult mai sensibili la frig? Ca degeaba in Cta e primavara, vad ca in alte parti e frig noaptea :((
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Poate este mai frig, dar eu zic ca nu suficient cat sa inghete in colet.
Dar nu inteleg de ce a trebuit sa schimbi in euro si apoi in coroane?
Nu puteai sa platesti din lei direct in coroane?
 

LadyBug

Well-Known Member
La eurogiro trebuie sa platesti in euro, asa ca ei au trebuie sa-mi schimbe din czk in euro si asa au ei cursul, la cursul nostru castigam cel putin 60 de lei. Avantajul e ca eurogiro are comisionul o idee mai mic decat paypal si cursul de schimb din lei in euro iar e mai mic la banca sau casa de schimb valutar decat la paypal. Cand plateam cu paypal ma ingrozeam ce curs imi bagau, nu stiu de ce mereu era mult mai mare decat cel al bancii.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai cum sa fie mai usor daca bancile au comisioane de 25 euro? Eu am platit aproape 35 de lei comision, adica vreo 8 euro.
 

geodezia

Well-Known Member
na pt astea ne adunam sigur
vezi tu orhideele nu prea sunt asa la mina oricui
eu de ex nu prea le am la suflet ca nu maninca pamint
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai atunci sa ne strangem pt la primavara, doar ca mie mi-e imposibil sa ajung la posta si sa fac colete, nici sa le iau pe ale mele nu pot sa ajung decat la 1 din 5, asa ca le iau parintii; Nu stiu cum sa procedam, cine sa se ocupe de comanda? Oricum, hibii cei mai frumosi nu sunt 95 czk, ci 350 - Topaz si Gator's Pride si Tylene si 250 - Elephant Ear si nu mai aveau decat cate o bucata din fiecare.
Eu as vrea acum o comanda la site-ul celalalt pe care l-a scris Adriana pt hibi dar nu mai stiu in ce topic era scris, cum procedam, cine se ocupa, eu am facut deja lista. De fapt, nu acum, ca degeaba e la mine cald daca pe drum e frig, ramane tot pt la primavara, insa daca nu doriti eu voi face singura comanda, vreau sa iau legatura cu ei in curand, asa ca sa-mi spuneti ca sa nu-i incurc nici pe ei.
 

geodezia

Well-Known Member
de la gommer
eu vreau cite ceva de la dafral
nu hibilici ca de aia am destiu
daca faci comanda imi spui am cam 10 plante nu mai mult
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu fac, pt la primavara, am pus lista la hibi gommer - dar de la site-ul al doilea. De la dafral eu vreau si alte plante, am sa le scriu iarasi, dar numai dupa ce vad cum arata plantele lor, probabil ca luni-marti sa ajunga, daca am noroc, daca nu pe vineri?
Dar din aceia de moorea de unde putem lua, stiti site-uri din Europa? Multumesc. Gasisem unul dar nu-l mai stiu, tb sa-l caut iar.
 

adrianam

Well-Known Member
La primavara, sper sa ma pot ocupa eu, macar de una din comenzi. Inca nu stiu cat timp voi avea disponibil
De la Dafral as vrea cativa 2-3 hibiscusi, de la Gommer as vrea ingrasamant.
Eu nu pot sa iau prea multe.
 

LadyBug

Well-Known Member
De la dafral eu voi lua multe plante in primavara, daca sunt multumita de cele care vin acum, nu cred ca mai iau si de gommer in acest caz, insa vreau de la cei de aici: http://www.zappgarden.cz , daca mai sunt in business
 

LadyBug

Well-Known Member
Aoleu, adica aia sunt lastari neinradacinati? Mi-e teama sa iau fara de radacini, ca stiu ca sunt fitzosi. Daca nu ii inradacineaza ei pana la primavara, cred ca nu mai iau nimic de acolo si raman si eu la Gommer.
 
Sus