Floarea zilei (3)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
helen a spus:
Buna tuturor,

Imi cer scuze daca am postat aiurea, dar este tot legat de hibiscusi si aici vad ca este activitatea intensa.
Un prieten imi aduce din deplasare Osmocote Standard, 5-6 luni. Problema este ca el nu stie exact ce tip mi-a cumparat, pentru ca eu i-am spus ca vreau pentru 5-6 luni si atat....sincer nu stiam alte detalii. Vad ca sunt 2 tipuri:
- Osmocote Standard Exact 15+09+12+2.5MgO+Me
- Osmocote Standard Exact 11+11+18+2.5MgO+Me
Eu vreau sa folosesc pentru hibiscusi. Care dintre astea ar fi cel bun?...ca nu as vrea sa pateasca ceva hibi. :(
(o sa vad eticheta cand il aduce, dar pana atunci macar sa aflu ce este ok pentru ei sa nu fac vreo...prostie).
Multumesc anticipat si la cat mai multe flori!! :D
Helen, nu cred ca a incercat cineva formulele mentionate de tine, altfel ti-ar fi raspuns. Oricum, diferentele intre cele doua variante nu sunt foarte mari
Verifica pe site-ul producatorului - formula 15+09+12+2.5MgO+Me ei o recomanda ca Multi-Purpose deci eu as incerca-o pe asta la hibi
http://www.scotts.com/smg/goprod/osmoco ... rod140020/


Dane, frumos rau hibi galbior! Bravo!!
 

IoanaTweety

Active Member
Dane, eu zic ca sigur nu e apricot, ar trebui sa fie piersica spre portocaliu. Iar rozul ala aprins din mijloc la fel nu e de apricot. Tu ai acolo un galben intens de lamaie. Nu stiu ce e , dar eu as spune ca nu apricot.
Oricum frumos tare! :D
 

helen

Member
gradinar1 a spus:
helen a spus:
Buna tuturor,

Imi cer scuze daca am postat aiurea, dar este tot legat de hibiscusi si aici vad ca este activitatea intensa.
Un prieten imi aduce din deplasare Osmocote Standard, 5-6 luni. Problema este ca el nu stie exact ce tip mi-a cumparat, pentru ca eu i-am spus ca vreau pentru 5-6 luni si atat....sincer nu stiam alte detalii. Vad ca sunt 2 tipuri:
- Osmocote Standard Exact 15+09+12+2.5MgO+Me
- Osmocote Standard Exact 11+11+18+2.5MgO+Me
Eu vreau sa folosesc pentru hibiscusi. Care dintre astea ar fi cel bun?...ca nu as vrea sa pateasca ceva hibi. :(
(o sa vad eticheta cand il aduce, dar pana atunci macar sa aflu ce este ok pentru ei sa nu fac vreo...prostie).
Multumesc anticipat si la cat mai multe flori!! :D
Helen, nu cred ca a incercat cineva formulele mentionate de tine, altfel ti-ar fi raspuns. Oricum, diferentele intre cele doua variante nu sunt foarte mari
Verifica pe site-ul producatorului - formula 15+09+12+2.5MgO+Me ei o recomanda ca Multi-Purpose deci eu as incerca-o pe asta la hibi
http://www.scotts.com/smg/goprod/osmoco ... rod140020/


Dane, frumos rau hibi galbior! Bravo!!
Multumesc gradinar1 pentru raspuns, mi se pare ok cel recomandat de tine, doar ca furnizorul acela nu are asa ceva, dar data viitoare cine stie....sper sa il pot achizitiona! :D
De asemeni multumiri si lui danero, gomez si tuturor celor care au citit, unii mi-au raspuns de aceea o sa postez si un alt raspuns primit, in ideea ca poate cineva doreste sa stie mai multe despre Osmocote si beneficiile lui asupra hibiscusilor.

"primele trei cifre se refera la raportul NPK (azot, fosfor, potasiu), celelelate sint microelemente
una peste alta nu e un ingrasamint specializat pentru hibi, dar este absolut ok de folosit. Mai merge adaugat din cind in cind ceva chelati de Fe.
dar
15+09+12 e un ingrasamint care favorizeaza dezvoltarea vegetativa (ramuri si ramificatii, radacini, etc) si inflorirea. e un ingrasamint cind vrei si una si alta de la hibi. Scott il considera general purpose, desi eu cred ca un general purpose trebuie sa aiba valorile egale (ex. 15-15-15)Mai bun decit asta e Osmocote Plus Multi-Purpose ca are mai multe microelemente
11+11+18 e un ingrasamint care incurajeaza inflorirea. Scott il recomanda pentru plantele cu flori si perene.
de altfel"
Asa cum stiam de altfel, de acum ......ceva ani (cand eram mai activa si aveam mai mult timp.. :( .) forumul este locul in care gasesti informatii utile, dar mai ales OAMENI care sa te ajute, sa-ti explice sa te ghideze in lumea asta minunata a florilor!
va doresc o zi minunata (poate se mai duc norii) si plina de flori! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ioana, nu trage!!! :rugaciune: :rugaciune:
Nu l-am mai vazut de anul trecut si i-am uitat ochii lui frumosi! Da, sa-mi fie rusine, mi-au luat mintile trandafirii astia...marturisesc ca nici n-am mai bagat in seama bietii hibi si ei dragutii tot infloresc, doar-doar 'oi avea ochi si pentru ei.
Uite, ca sa-mi spal pacatele, doi infloriti si la mine:
 

georgiana georgiana

Active Member
Ioana, sa-ti traiasca si sa infloreasca mereu! Ramane unul din hibiscusii mei oreferati, clar!

Mada, ma si miram eu cum de nu ne mai arati frumusetile.....
 

popescu gp

Well-Known Member
Am patit un necaz asta noapte; din caua greutatii si a vechimii suportul pe care erau asezati o, parte din hibi s-a aplecat si hibii au cazut;o parte din ghivece s-au spart,cateva tulpini s-au rupt si am avut de lucru;sper sa reusesc sa-i fac sa-si revina
 
Sus