Floarea zilei (3)

ana75

Member
Norocosilor,ai mei au inceput sa leneveasca :suparat: :suparat: :suparat: sa va bucurati de multe flori frumoase!
 

Dea

Active Member
Superbissimi elenafles, o nuanta deosebita!!! :clap: Cred ca balconul tau face minuni! ;-) :D
 

Dea

Active Member
Mary, cele de suflet se subanteleg din start! :D Dar balconul e cel care face minuni, acum, in plin ianuarie, crede-ma!! ;-) ( lumina naturala si unghiurile din care pica pe parcursul zilei, precum si caldura din balcon, fiind unul inchis, creeaza un efect de sera ).
 

MERY

Active Member
Offf ...Dea , nu te contrazic :) am un balcon inchis in termopan pe sud, lumina toata ziua , caldura ...iar flori la hibilici vad una la 2-3 saptamani :(
 

Dea

Active Member
Ei, Mary, draga mea, vezi ca balconul tau face minuni, dar din 2 in 3 saptamani! :)
Acum, la modul cel mai serios, sunt prea multi factori care determina inflorirea unora atat de abundenta in aceasta perioada, probabil depinde si de varsta plantei, dar si de alte elemente. :D Tu esti o norocoasa ca mai vezi flori, ai mei, de exemplu, au decis in grup sa hiberneze si se pare ca se simt foarte bine asa :cool: Eu, nu am de ales, decat rabdare pana la primavara. :D
 

MERY

Active Member
ei, atunci chiar ma declar norocoasa :rofl: ...avand in vedere ca la un hibicel am si o capsula cu seminte...cativa bobocei pe ici ,colo... ;-)
 

elenafles

Active Member
Sa stiti ca pana acum iernam hibiscusii intr-o camera mai racoroasa, nu foarte luminoasa si nu infloreau sau infloreau foarte rar.Anul trecut, in luna mai, i-am scos in curte unde s-au ingalbenit, le-au cazut frunzele si i-am frezat.Si-au revenit foarte repede si din iulie au tot inflorit.Cand au scazut temperaturile nocturne i-am pus in casa de la tara unde le-au cazut aproape toti bobocii; s-au ingalbenit si au cazut iarasi frunzele.Aici i-am tinut trei saptamani si la sfirsitul lunii octombrie i-am adus la bloc in balcon orientat spre vest pe care il incalzesc lasand permanent usa balconului deschisa.Din noiembrie am avut zilnic flori de la ei.Ingrasamant le pun odata la o luna.
Infloriti astazi :D
 

Mariabt

Member
Va felicit pentru asemenea frumuseti la timp de iarna si chiar sunteti norocoase ! :) Ma bucur pentru voi , eu raman :visator: si :rugaciune: sa mai raman cu ceva pana in primavara, daca nu...asta e, iarna isi va lua tributul :(
 
Sus