Floarea zilei (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Orice ar fi e tare frumos, vivi!
Infloriti prin gradinuta (nu toti in aceeasi zi, de-asta am si pus imaginile de ansamblu)

 

vivi23ro

Member
gradinar1 am vazut la tine un hibi cred ca dela gommer dupa frunze cu pete galbene pe frunze, nu sti de la ce se fac?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sincera sa fiu nu stiu, clar sunt daunatori pentru ca n-am stropit hibi, recunosc! Ne-o lamuri cineva si pe noi...
Da' ce ochi buni ai??!!
 

vivi23ro

Member
am 4.... :rofl: cu ochelari cu tot
la mine nu au pete dar se ingalbenesc de tot si cam cad.. toama nu a venit cu tem mici asa ca ori e de la udare.... ori ceva paianjeni
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Ingalbenirea frunzelor la hibi de cele mai multe ori este naturala,dar daca sunt abundente inseamna lipsa de minerale( fier,magneziu);de multe ori substantele nutritive din substrat scad si chiar daca folosim fertilizator rezultatul nu este la fel cu continutul natural al substratului si atunci apar frunzewle galbene( dara sa fie abundente)aceest lucru poate fi confundat si cu o invazie de daunatori si de aceea in primul rand trebuie o analiza in prealabil si de adaptat procedeul specific.Eu asta cred ca ar fi explicatie ( de obicei hibi de afara au musafiri de tip ciuperci si de aici frunzele patate)
 

vivi23ro

Member
deocamdata cei cu frunze galbene nu sint cei de afara.. banuiesc paianjenul pt ca am avut invazie la leandru si brugmansia
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frumosi hibiscusi aveti dl.Popescu si numai unul si unul.Eu am numai maidanezi ca ma limiteaza spatiul care e plin de alte flori .Nu as renunta la passiflore de ex. pt. hibi.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus