Floarea zilei (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

vivi23ro

Member
din 4 bucati .. 2 butasi prinsi , am avut noroc sa achizitionez unul matur.. care vad ca merge
in lumina de dimineata acelasi hibi de zilele trecute
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E foarte frumos! Sa-ti traiasca!
Culoarea este un pic mai intensa sau poate e din cauza luminii, aparatului. In rest seamana bine de tot cu cel inflorit in 21.08. :incapatanat: :gandit:
 

vivi23ro

Member
e exact la fel doar ca soarele de dimineata modifica culorile... din pacate nu rezista mai mult de o zi.. sa vedem cu trec peste cele 39de gr de miiine
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tzepisor din bibiblioteca :rofl: cum pe mine NICIODATA nu ma enervezi fiindca te iubesc :oops: iti pun o intrebare intrebacioasa dupa ce am pritocit eu cu creierul meu de experta in ale hibiscusilor :evil:
Antille de la Hodnik nu o fi Rowena lui Gommer???Ca seamana soro ca gemenii/ele...zau asa :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu cred, ti-am spus ca din ce am vazut eu in foto tija stamina au culori diferite. La Rowena este in nuanta ochiului pe cand la Antille este deschisa la culoare. Eu nu am Antille ca sa fac comparatie in timp la ei. Putem elucida problema daca tu ai din ambii si cand infloresc ..... poze din toate unghiurile si apoi comparatii. Analizeaza si frunzele, suprapune-le, studiaza-le. :gandit:
Alta idee nu am. Poate doar o intrebare la Hodnic. :? :nu stiu:
Chiar vrei sa stii exact cum il cheama? Daca Hodnic i-a pus eticheta de Antille, lasa-l asa. Daca-l vrei Rowena, scrie pe dosul etichetei si gata, il cheama Rowena :) :giggle:
 

LauraT

Member
Carmenushka hibicul din cea de-a treia poza nu este Surinam? Stii tu de ce intreb ... Oricum sa-ti traiasca toti, sunt foarte faini ! :rose:
 

carmenushka

Active Member
LauraT a spus:
Carmenushka hibicul din cea de-a treia poza nu este Surinam? Stii tu de ce intreb ... Oricum sa-ti traiasca toti, sunt foarte faini ! :rose:
Da Laura, Surinam este :D
Al doilea e Zaragoza si cel galben Koenig(cu eticheta)
Mai am inca 4 piticuti cu bobocei, ii astept sa infloreasca!
 

vivi23ro

Member
NU recomand la altii , la mine vad ca merg si inca bine, toti sint la sud de dimineata pina seara si dupa cum vezi si infloresc :wink:
 

carmenushka

Active Member
Si la mine la fel, pe balcon la etajul 9, soare toata ziua, dar nu direct pe ei, ghivecele cu hibi le tin pe jos asa incat soarele nu-i arde direct, ii ud si de 2 ori pe zi daca e nevoie, dar de caldura nu s-au plans, infloresc incontinuu
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus