Floarea zilei (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Sini ce fericita esti avand notate toate denumirile hibilor tai;eu am pierdut prin deteriorare multe din etichetele originale din plastic ale hibilor mei si de aceea nu sunt in masura sa dau denumirea unui hibi si lucrul asta il regret tare mult;imi este foarte greu sa- i mai determin atunci cand cineva pune poza cu un hibi fiindca la mine hibiul nu mai are floare cu care sa fac comparatia si uite asa o iau de la capat.Totodata avand foarte multe flori sunt depasit de actualitatile zilei printre plante si nu fac fata sa ma pot ocupa bine de ele;de aceea pe cat posibil incerc sa reduc fie natural,fie prin deces( dar cu regret) fie prin daruire la cei apropiati a unor plante, incercand sa ma profilez doar pe cateva plante ce sunt agreate si de restul familiei( mai ales de sotie care duce in spate cea mai mare munca)
 

danref

Member
Dca vrei sa pastrezi numele de hibi pe planta incearca sa folosesti etichete din foita de cupru ,scrii cu un pix numele soiului prin apasare si rezolvi usor acest neajuns. :wink:
 

popicu

Member
Incerc si eu sa va arat minunea mea (multumesc, corinap!) :-)






Pink Dream-ul asta mi-a inflorit in premiera acum 5 zile, dupa ce i-au cazut mai multi boboci. Il tineam in dormitor la geam, unde noaptea dadeam drumul la caldura mai tare. Apoi l-am mutat in balconul care e inchis si are legatura directa cu sufrageria, unde temperatura e constanta. Ca o info interesanta, floarea i-a tinut 3 zile!! Nici nu-mi dau seama cum. Poate pentru ca e mai rece acum? Intr-una din zile a inflorit si cel roz si le-am facut o poza si in duet. Multumesc mult, Corina! :)

popicu.sunphoto.ro/hibiscus
 

corinap

Member
Popicu-le acum ca ai vazut floarea cum arata,ar trebui sa le rupi varfurile (la cei luati de la mine)dar si la ceilalti pe care ii ai.La sfaturi sunt buna dar de practicat,,,,,,,, :? Ma bucur ca esti multumita !
De cativa ani pe asta nu l-am ciupit niciodata :cry:

si nici pe asta
 

popicu

Member
corinap a spus:
Popicu-le acum ca ai vazut floarea cum arata,ar trebui sa le rupi varfurile (la cei luati de la mine)dar si la ceilalti pe care ii ai.La sfaturi sunt buna dar de practicat,,,,,,,, :? Ma bucur ca esti multumita !
De cativa ani pe asta nu l-am ciupit niciodata :cry:

si nici pe asta

Si la ce ajuta daca le rup acum varfurile? Se indesesc in lateral sau vor face mai multe flori la anul? Sau si una si alta? :-)
 

corinap

Member
popicu a spus:
corinap a spus:
Bineinteles ca si una si alta :rofl: lastari mai multi,flori mai multe :wink:
Asa o sa fac, multumesc. Numai sa-i simt ca sunt un pic mai zdraveni. Le-au mai picat si din frunze si nu stiu ce sa le fac..

Bestial Schizo ala al tau :-)

www.popicu.sunphoto.ro
Pai,e simplu.Caderea bobocilor si a frunzelor=apa prea multa
Uda-i cand se inmoaie frunza.
Nu te gandi ca vai....nu i-am udat de 3 saptamani :eek: daca au nevoie or sa-ti spuna.A venit iarna si pt.ei :wink:
 

popicu

Member
corinap a spus:
popicu a spus:
corinap a spus:
Bineinteles ca si una si alta :rofl: lastari mai multi,flori mai multe :wink:
Asa o sa fac, multumesc. Numai sa-i simt ca sunt un pic mai zdraveni. Le-au mai picat si din frunze si nu stiu ce sa le fac..

Bestial Schizo ala al tau :-)

www.popicu.sunphoto.ro
Pai,e simplu.Caderea bobocilor si a frunzelor=apa prea multa
Uda-i cand se inmoaie frunza.
Nu te gandi ca vai....nu i-am udat de 3 saptamani :eek: daca au nevoie or sa-ti spuna.A venit iarna si pt.ei :wink:
da, cred ca ai dreptate. Asa o sa fac. Multumesc! Sper sa apar in curand si cu floarea de la Passion, tot de la tine :-)
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Dane la noi foita de cupru este greu de gasit,fiind materia cea mai controversata la colectare.Daca as primi un sfat pentru procurare as ramane recunoscator,pentru ca etichetele din plastic subtire primite la cumparare din cauza luminii solare si intemperiilor se fac bucatele inainte de a baga de seama acest lucru.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Niste jaluzele orizontale vechi sau chiar verticale taiate fishiutze suplinesc de minune foita de cupru recomandata de Dan care nu stie (normal) ca la noi nu se gaseste asa ceva cu usurinta.
Inscriptionate cu un marker rezistent isi fac treaba de la un an la altul indiferent de intemperii.
 

danref

Member
Mai sa fie ,asa mare criza sa fie la voi :( Aceste etichete de cupru aici sunt mizilicuri pe langa zeci de alte items folositoare care gem pe rafturile de gradinarie.
O alta varianta ar fi ,tuburile goale de la pasta de dinti,taiate la fund ,intoarse pe dos ,fiind o tabla maleabila si non corrosion se poate scrie numele plantei prin apasare ,imprimare pentru a exclude cerneala din start. :wink:
PS .Incet ,incet cred ca se cere un topic despre cum sa faci etichete durabile fiindca aici suntem la "Floarea Zilei" nu la "Eticheta Zilei" :rofl:
 

danref

Member
Iar ca sa aducem discutia pe fagasul curent ,Domna Flo a "lovit" iarasi in dimineata asta

Si "Robyn Jean" in duet

:wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Dane in primul rand multumesc pentru ideea cu eticheteledin tuburi de aluminiu;in al doilea rand ne resfeti cu frumuseti de hibi cand la noi abia cate unul mai face pe grozavul( cel putin la mine desi au boboci acestia se deschid greu , la alte dimensiuni si culori decat in perioada normala de evolutie;felicityari si multumiri
 

danref

Member
Rasfatat cred ca este prea mult spus .Postez pe aici asa cate o poza, atat cat sa va tin spiritul viu peste iarna ce va sa vie la voi.Cand se va gata cu frigurile prin Ro va veni randul vostru sa umpleti "Floarea Zile" cu frumuseti multicolore 8).
Pentru astazi a venit randul mamei si fiicei la pozat."Tarantella" si "Anne Cheers"(persoana care are acest nume si careia ii este dedicat acest hibi este inca f activa in AHS )


Iar pe mititica asta am gasit-o acoperita de o frunza.
"Tiny Tina " cel mai mic omologat rosa-sinensis,sub 30mm diametru.

:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus