Floarea zilei (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

vivi23ro

Member
confuzie totala acum 2 -3 zile galben acum roz .. ma intreb daca am o problema cu extrateresti anul asta
a inflorit si unul din cei mai recent cumparati care treb sa fie sprinkle rain si la voi e la fel ?parca ar fi rowena s wedding
2 feluri de roz, cel din stinga mai jos galben...... :?

 

vivi23ro

Member
dar in poza la johana era dublu... la tine tot asa simplu a iesit?.. hibi nu s multi.. sint altele.. vreo 5 bouga de 1.5m..vreo 2 de 35cm, muulti amarilisi, ceva leandri .. vreo 5 feluri si restul alte specii.. plus tavite cu seminte de hibi o sa vad cind le bag ,, aduc motostivuitor sau nu.. deocamdata ud cam 20l de o singura udare ... 2 udari pe zi :)
 

vivi23ro

Member
tzep a spus:
Violeta are intotdeauna dreptate ca nu face afirmatii dupa ureche ci documentate. :clap:
http://www.hibiscus-rosa-sinensis.de.tl ... e-Rain.htm

Nu e dublu, e simplu. Asa a inflorit la mine si eu asa-l stiam.
poza de referinta e asta

asa e al meu

e o deosebire intre semidublu portocaliu cum arata aici , si culori si ce a iesit la mine ou de rata, simplu.cu toate ca sta afara in soare si culorile siont mai aprinse vara. astept si parerea altora poate poze, oricum a iesit mie imi place dar as fi vrut sa stiu in final ce infloriciune prolifica am
 
D

dyayzh

Guest
Vivi, micsoreaza prima poza. Nu se mai pun poze mari pe forum :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Vivi, in poza de la Joana (care este aceeasi cu cea din site-ul pus de mine), daca te uiti cu atentie vezi ca sunt 5 petale dar sunt suprapuse mult si de aceea pare dublu.
Aici http://www.internationalhibiscussociety ... v1n1-2.htm in a II-a poza este un hibi Sprinkle rain care are o culoare mai deschisa. Citeste si conditiile in care este crescut.
Hibiscusii tineri nu respecta culoarea de la inceput. Ai sa vezi ca la anul o sa fie mai asemanator cu cei din imagini.
 

vivi23ro

Member
e derutant.. eu m am uitat la ce a postat johana.. cum e numai sa traiasca..mai ales ca de data asta a ramas si eticheta.. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Loreioana si Vivi 23 sa va traiasca hibii si sa va bucurati cat mai mult timp de ei( si ca viata si ca inflorire)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te pomenesti ca este aceeasi Marie cu alta denumire de la Hodnik:"Antille Saumone".....caci am si eu unul identic dar deh....e Antille
:wink:
Fiind weding nu e mai alb???Zic....

:?

Chestia cu denumirile ma scoate din....papuci :x
 

sini

Well-Known Member
O fi cum spui tu,Gabiuta.
Am vazut la mai multi vanzatori de pe afara hibi cu denumiri diferite,dar care seamana foarte bine intre ei.Eu nu-mi mai bat capul cu asa ceva.Il am de la Ani cu numele asta,asa va ramane.Al tau e Antile,al meu Rowena :giggle:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Te pomenesti ca este aceeasi Marie cu alta denumire de la Hodnik:"Antille Saumone".....caci am si eu unul identic dar deh....e Antille
:wink:
Fiind weding nu e mai alb???Zic....

:?

Chestia cu denumirile ma scoate din....papuci :x
Gabiuta, de data asta palariile sunt diferite chiar daca par la fel! :wink:
Tija staminala este deschisa la culoare la Antille Saumone pe cand la Rowena's Wedding este colorata.
http://www.hodnik.com/catalog/popup_image.php?pID=1816
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:aoleu: umblam la fineturi....Bine.Fac si eu ca Sini:le-am primit asa,au etichetele respective ...aia sunt.Astept pe Rowena sa infloreasca acum. :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus