Floarea Pastelui (fritillaria)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu am avut succes si cu toate astea an de an ma incapatanez sa recidivez .Si imi zic ca poate totusi...Probabil ca nu se leaga de mine floarea asta :-D
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat si eu bulbi de fritilaria din acestia autohtoni si din piata si de la cineva de pe forum.
Toti s-au ofilit imediat dupa ce i-am plantat. Insa au rasarit anul urmator fara probleme desi am crezut ca i-am pierdut.
Anul trecut nu au inflorit, probabil nu au acumulat resurse in bulb sau poate erau prea mici.
Anul acesta vad ca au rasarit si de fiecare data cand trec pe langa ei, le simt mirosul si ii mai analizez sa vad cat au crescut.
Sper sa vad flori de la ei anul acesta!
Am luat si de la polonez dar doar cel rosu a rasarit anul trecut si a inflorit. Insa planta a fost mult mai scunda decat cea portocalie.
Am mai luat in toamna inca una de la polonez si a rasarit si aceea. Abia astept sa le vad inflorite!
 

geodezia

Well-Known Member
pai daca nu au format deja floarea si are virful verde nu mai fac floarea
am si eu din cei din 2013 luati de la poloneza anul trecut au inflorit frumos anul asta sunt doar verdeata
altii au deja floricica formata saptamina viitoare cred ca vor inflori de aia ii zice floare pastelui infloreste de pasti
nu inteleg cum floarea asta infloreste in jurul pastelui
 

adrianam

Well-Known Member
M-am uitat cu atentie la ele si numai cea plantata in toamna are flori care cred ca se deschid de Pasti.
Cele plantate in toamna lui 2013 si care au inflorit anul trecut s-au unmultit dar sunt mici.

Cele clasice, cumparate de la noi sau de la piata, nu au nici urma de floare. De fapt sunt cam mici si plapande.
Asta ma face sa cred ca nu le prieste pamantul.
Poate ar trebui sa le ud cu ceva ingrasaminte ca sa acumuleze in bulb pentru anul urmator?
 

geodezia

Well-Known Member
da trebuie dat ingrasamint
si am sa ii mut in toamna si eu
pe astia neputinciosi ii am pusi linga scara unde este soare dimineata si pe urma umbra
dar asa am sa fac si eu le dau ceva de papa bun si in toamna ii mut la soare
 

geodezia

Well-Known Member
tare frumoase
la mine floricelele mici de tot
e tare frumoasa cea galbena
sper sa iau si eu in toamna din cea galbena si rosie
 

nina77

Member
Multumesc Geo! Si eu vreau sa mai iau in toamna, imi plac tare mult, mai putin mirosul, dar daca sunt multe narcise inflorite nu se mai simte.
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumoase cele galbene! Nu ca n-ar fi si cele portocalii, dar parca sunt mai frumoase cele pe care nu le avem inca.:rofl: Am sa incerc si eu la toamna cu vreo 2 bulbi de galbene.
 

geodezia

Well-Known Member
apoi draga noastra uitate sus pe tablou si vezi pozele
deditelul este pulsatila Montana care este cu totul si cu totul altceva floare pastelui =fritilaria = un crin care infloreste de pasti indifferent cind e pastille
pozele le vazi mai sus aia afara cred ca maninca miere de la muste nu acelasi lucru facem noi
 

adrianam

Well-Known Member
La mine, de Pasti, sunt infloriti si cei doi deditei- mov si rosu, si o fritilarie!
Asa ca poate de aceea i se spune si deditelului floarea pastelui.
Ca si cu Craciunitele!
 

gabrielais

Active Member
Fetelor, eu cred ca astea galbene si rosii nu mai infloresc anul urmator daca nu sunt scoase vara si replantate...eu am luat mai multi ani la rand si vad ca nu mi-a mai rasarit nimic...le-am pus in zone diferite ale gradinii si intr-adevar, cele pozitionate la soare si in sol bun au inflorit in primul an dupa plantare insa nu au mai rasarit anul urmator sau cele care au rasarit nu am facut flori; de acum mi-am propus sa le scot vara, sa le las la uscat, apoi sa le replantez; poate acesta este secretul, cine stie!!???
 

geodezia

Well-Known Member
pai cred ca ai dreptate ca fac Frunze si nu fac flori
asa am sa fac si eu cind se usuca frunzele scot bulbi si ii replantez in oct
 
si mie imi plac mult
la toamna cumpar si eu
o sa urmaresc cand se face comanda ca as vrea si narcise si lalele
zambile de unde se pot cumpara?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Unde gasiti lalele si narcise, veti gasi si zambile. Incercati fie in marile magazine (in toamna), fie printr-o comanda in exterior, fie la cei ce importa din Olanda.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine in gradina nu prea rezista multi ani...poate nu am gasit locul corect.


Raluca, la narcise te pot ajuta eu cred mai bine ca orcine.... am si zambile suficiente.

 

adrianam

Well-Known Member
Este din cea olandeza, Geo? Sau de pe la noi?

La mine la toate au inceput sa se ingalbeneasca frunzele. Cred ca totusi nu au avut timp sa acumuleze resurse suficiente in bulb.
Poate este de vina si soarele si uscaciunea din ultimele doua saptamani.
Cand mai ajung la gradina, incerc sa le mai ud, daca nu le-oi gasi ingalbenite de tot! :rolleyes:
 
Sus