Floarea Pastelui (fritillaria)

Simina

Active Member
mae
Trimis: Lun 13 Nov 2006
Am fost la Indagra si acolo era un stand unde se vindeau bulbi de "floarea pastelui" la bucata... Asa ca am luat si eu unul, numai ca nu stiu absolut nimic despre ea: cum se planteaza, cand, cum infloreste... Nici macar denumirea stiintifica nu i-o stiu... Daca stie cineva ceva despre ea...
_____________________________________________

ani
Trimis: Lun 13 Nov 2006
Se numeste fritillaria si este o planta de gradina. O poti planta acum intr-un ghiveci si la primavara sa o pui in gradina. Creste si pe balcon intr-un vas mare si infloreste la lumina buna.
_________________
mae
Trimis: Lun 13 Nov 2006
Ok o plantez intr-un ghiveci acum, o pot scoate direct afara pe balcon?am balconul deschis...sau sa astept pana la primavara...multumesc mult ca mi-ai zis cum se numeste,
am cautat si pe google, dar tot n-am gasit nimic referitor la cum se ingrijeste
__________________________________________
ana popa
Trimis: Lun 13 Nov 2006
Floarea-Paştelui -Plantă erbacee cu tulpina erectă, cu frunze adânc crestate, cu flori mari, albe sau galbene(Anemona nemorosa)
http://personal.inet.fi/taide/valokuva. ... vuokko.jpg
_________________
 

Simina

Active Member
Floarea Paştelui este o plantă perenă care se găseşte prin păduri. Va avea nevoie de condiţii similare, adică penumbră, umezeală şi sol bogat.
Într-o pădure de lîngă mine cresc milioane de exemplare ale acestei flori
 
De mai bine de o saptamana bantui pe netsa descopar o floare cu bulb pe care soacra mea a avut-o in gradina si a murit. Eu de cand stau aici (la curte) n-am vazut-o niciodata. Din explicatiile date de soacra si sot am inceput sa caut pe net. In aceasta seara am descoperit-o pe un site. Se numeste fritillaria imperialis "Aurora".
Are cineva aceasta floare? Aveti idee de unde as putea sa fac rost de ea? Ar fi o mare bucurie pentru soacra mea sa pot sa-i daruiesc una.
 
A

Anonymous

Guest
Iti dau eu la toamna.Sau cand se pune.Nu stiu exact trebuie sa ne informam.
 
Multumesc frumos Einsteinitza. Stiu ca toamna se pune bulbul. De fapt soacra mea o tinea in gradina tot timpul, inclusiv iarna. Probabil de aceea a murit ca i-a degarat bulbul.
 

angela draganoiu

Active Member
Iuliana cind gasesti sa-mi spui si mie sau daca sint mai multi bulbi la pachet poate esti de acord sa-i impartim. imi place foarte mult planta asta, si te mai rog sa-mi spui cum se ingrijeste.
 
Angela daca gasesc sigur iti spun si impartim bulbii. Nu prea stiu despre ea dar acum ma documentez. Pana ieri nu stiam nici cum arata (decat din descrierile soacrei, am vrut sa intreb pe forum dar habar n-aveam despre ce planta sa intreb), nici cum se numeste. Crede-ma ca am cautat o gramada de timp pana am dat de ea pe un site. Apoi cand i-am aflat denumirea a fost simplu.
Soacra mea o avea pusa in curte. N-o ingrijea in nici un fel. Isi facea singura ciclul de viata pana intr-un an cand n-a mai rasarit si nici bulbul nu l-a mai gasit in pamant in locul unde era floarea. Banuiesc ca se ingrijeste ca si amarilisul. Ma mai documentez.
 
A

Anonymous

Guest
Iuliana, num mai cumpara ca-ti dau eu la toamna.Dar sa stii ca se tine in radina, ale mele sunt de patru ani.Nu ingheata.
 

Gaia

Member
Stie cineva cum se inmulteste Fritillaria meleagris prin seminte ? Stiu ca se poate inmulti si prin divizarea bulbului, dar am luat cateva din piata si au facut fructe, as vrea sa stiu cand se pun semintele.
 
Gaia pe un site am citit ca se autoinmulteste. Adica banuiesc ca semintele cad pe pamant si urmatorul an rasar. Inflorec abia dupa 4 ani, iar unele specii dupa 7-9 ani. Asa ca bulbul e mai rapid.
Se spune ca bulbul se ingroapa foarte adanc in pamant 30-40 cm. Pamantul trebuie sa fie afanat, mai ales daca e pus in ghiveci.
Ma mai documentez.
 

ghia_don

Active Member
angela draganoiu a spus:
am vazut la Praktiker bulbi de Fritilaria. as vrea sa iau insa va rog pe voi sa-mi spuneti unde sa-i plantez in curte mai la soare, mai la umbra ? cum ii place acestei plante minunate ? din cite stiu infloreste de Paste
calin123 a spus:
Fritillaria e un gen cu mai multe specii , e denumita si lalea salbatica
vezi si : http://en.wikipedia.org/wiki/Fritillary
apoi eventual http://en.wikipedia.org/wiki/Fritillaria_meleagris
caci nu stiu ce specie ai luat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu in toamna un bulb mare in gradina.Are doar putin soare ca este umbrit de ramurile salciei.Si am citit ca ii place umbra sau semiumbra.Ca sa fiu sigura totusi ca nu pateste nimic l-am avut asta iarna sub un pet de 5 l (fara dop) iar acum a scos deja capul din pamint.Are cam doi cm.In ghiveci am avut trei bulbi mai micuti,nu le-a mers grozav asa ca i-am pus si pe ei azi pe linga "bulbul cel grasun" :D .
 

numauita

Member
Am si eu in curte, are boboci, nu e pretentioasa, a stat peste iarna in curte, in curand cred ca o sa faca flori multe si frumoase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact,nu e pretentioasa.Cind am scris mesajul pe 15 martie abia daduse "mustati".La nici o luna are cam 30 de cm si muuuuuuuulti boboci+ un pui pe linga ea.Florile dureaza destul de mult :D la "meleagris" cca.10 zile.Cu "imperialis" este prima mea experienta :oops:
 

Fleur

Active Member
Am citit undeva ca in afara aspectului sau f frumos ar fi buna si impotriva cartitelor. Din pacate nu am gasit niciodata sa cumpar bulbi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Puii de la bulbul "mama" infloreste abia in al patrulea an la "imperialis".Meleagrisul a inflorit fiind pui :D
 
Sus