Floarea Pastelui (fritillaria)

laural

Well-Known Member
Imi pare rau ca cea care trebuia sa fie galbena , e tot portocalie....dar la viitoarea comanda poate nimeresc si una galbena :rofl: Oricum imi place mult floarea asta, e tare decorativa :dans:
 

fixpix

Active Member
Cred ca am uitat sa vi-I arat si aici...



Nu mai sunt de actualitate, deja sunt cam uscate florile... :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Superbe! La a mea s-a uscat tulpina, o sa umblu mai tarziu la bulb, sa vad ce-i cu el, eventual il pozitionez cum spuneati pe aici.
 

geodezia

Well-Known Member
La mine au rasarit deja sunt f bucuroasa ca la una din ele -cea portocalie sunt si citiva puisori
le-am legat ca mi-a fost frica sa nu treaca pisicile si sa mi le rupa
ioi daca fac flori toate ma voi bucura enorm
am sa urmaresc la toamna comenzile la poloneza pentru rosie si galbena ca am impresia ca au dat coltul
dar asa cum stiti eu am rabdare mulllta rabdare
am observat ca mai cel mai bine s-a dezvoltat cea pusa la scuteala linga casa aproape de scara are deja juma de metro
cealalta pusa catre matusa este foarte mica adica nu are 20 cm dar si asta am vazut ca are un puisor
sunt luate in aceasi timp puse in acelasi timp si una are cam 5 pui pe cind cealalta are doar un pui
am avut una in rasadnita pusa si a dat ortu popi nu a mai rasarit a rasarit in primul an dar ceva mi-a rupt lugerul de fapt a fost mincat lujerul si e posibil pisicile sa fi dat cu tija jos
dupa aceea nu a mai rasarit
asta este
alta la rind
voua v-au rasarit ?
 

gabrielais

Active Member
La mine au dat coltul toate, toate...nici macar una acolo n-a ramas...s-a inmuiat bulbul in pamant...ca va dati seama, am scormonit sa vad ce si cum:D; nu-i bai, ca iau la anul altele nu ma las...doar ca imi pare rau ca nu o sa am nici una inflorita anul asta...:(
 

geodezia

Well-Known Member
hm e posibil atunci si la mine ca a fost pus unul din ei undeva unde cam balteste apa
anul trecut a rasarit dar nu l-am vazut am calcat pe el si dus a fost anul asta nu il mai vazui rasarind
deci este dus estum clarum
multam de info
astia care ii am rasariti nu sunt pusi direct in pamint am facut niste ziduri pe linga casa si pe linga gard si am umplut cu pamint si acolo I-am pus deci nu sta apa asta o fi chichitu cu ei sa nu balteasca apa
am vazut ca nici crini ailalti nu sunt iubitori de apa
imi plac tare mult ai lu Roxana
neaparat la comanda din toamna sa iau toate felurile
 
Nici ai mei nu au mai iesit:ros_unghii:. Dar cum la mine toate sunt mai intarziate ( bujorii nu au scos capul decat cei timpurii ) mai astept , nu vreu sa-mi pired speranta . Daca nu
la toamna cumpar din nou
 

geodezia

Well-Known Member
si eu zic ca vor rasari la tgine Roxi ca dupa cite vad eu in poze aveai si puiuti deci trebuie sa iese
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am gasit in piata Obor bulbi din acestia.Nu mi s-au parut scumpi (2.50/bulb destul de mare) dar pacat ca cel care ii vindea ii scosese cu tijele mari,inalte,frumoase si cu bobocii gata sa pocneasca.
O sa ii pun pe undeva prin gradina si sper ca de data asta vor si rasari la primavara :)
 

geodezia

Well-Known Member
pai punei repede ca va tine tija dar punele ceva proptele vreun bat acolo sa sustina tija
la mine cei infloriti anul trecut nu au floare doar lujerul trebuie sa ii scot si sa ii mut mai la soare
cei de la soare au deja florilele
 

Nicola

Member
La mine asa ceva nu vrea si pace. De ani de zile incerc.Nici cu bulbii de canna nu am succes. Desi le ador efectiv. Imi aduc aminte de copilarie. Bunica mea avea curtea plina primavara.
 
Sus