Floarea Pastelui (fritillaria)

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E din cea olandeza....

Adrianam....daca gasesti ceva cu ce sa mulcesti straturile, poti sa faci sa se conserve apa. Preferabil cu cetina de brad.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, Geo. Chiar am niste tuia la care s-au uscat niste ramuri, Cred ca le adun cu rabdare si le pun in jurul lor!
 

Janina

New Member
Buna! Cine mi arata foto cu bulbul de fritilaria? Am primit mai multi bulbi de flori si nu i recunosc! Multumesc!
 

Carmen B.

New Member
Aș vreau și eu bulbi sau semințe de Fritillaria meleagris. Are cumva cineva de vânzare sau de dat la schimb cu altceva?
Mulțumesc mult.
 
Aș vreau și eu bulbi sau semințe de Fritillaria meleagris. Are cumva cineva de vânzare sau de dat la schimb cu altceva?
Mulțumesc mult.
In mod normal bulbii de fritillaria pitice precum meleagris necesita plantare rapida pentru ca se deshidrateaza usor. De obicei bulbi viabili se gasesc prin septembrie - octombrie, dar poate aveti noroc sa gasiti la cineva de pe forum in ghivece.
 

Carmen B.

New Member
Eu am descoperit doarde curând că există floarea asta.
Dacă nu găsesc acum, o săurmăresc anul viitor, mulțumesc.
 
Da, este foarte frumoasa. Eventual poate va ofera cineva din gradina, dupa ce iese din vegetatie, dupa ce se ususca planta, prin iunie - iulie in functie de zona.
 

geodezia

Well-Known Member
na ca am aflat de ce nu infloresc parca intreba cineva
motivul este ca sunt puse la umbra
planta asta vrea soare mult soare
si ca pamint sa aiba la radacina o mina de nisip
anul trecut nici mie nu mi-a inflorit cea pusa linga scara chit ca are lumina toata ziua
acum sa vad ce si cum ca le-am mutat pe toate in soare plin
 
Sus