Floarea de colt

lelia

Well-Known Member
Invaziva .....dar frumoasa ,eleganta ,minunata :visator:
Imi place mult ,coltul acela ,Kinga ! :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: Invazive, Kinga? Oare ce le faci, ce pamant au si cat soare au, ca eu am avut o data o tufa si s-a chinuit doar o luna pana a murit, de unde invazie :suparat:
 

alfa

Active Member
claude a spus:
:hipnotizat: Invazive, Kinga? Oare ce le faci, ce pamant au si cat soare au,
Claude, soare au toata dimineata, pana la pranz, apoi vine umbra peste ele. Pamantul este nisipos si uscat. Sunt plantate in stancarie. Pamantul acolo era foarte pietros/nisipos caci provine din ce s-a escavat pentru fundatia casei. Eu am mai adus pamant din padure si din alta parte din curte si le-am amestecat cat am putut. Apa primesc doar se sus, foarte rar din furtun. Banuiesc ca le prieste zona, adica muntele. :D
 

alfa

Active Member
:D

Sa stii si eu m-am bucurat mult, ca ultima data am vazut si o plantuta tanara, care avea o prima floricica. A rasarit singura din samanta cazuta. Daca se autoinsamanteaza si se inmultesc, cu siguranta inseamna ca le e bine, nu-i asa?
 

Blitz

Active Member
Fotografia care sper sa se deschida la acest link

http://blitz1959.sunphoto.ro/Floare_de_colt/48333607

este de acum un an. Intre timp, coltzoasele mele au inflorit cam de prin mai pana pe la inceputul lunii august. Si au fosti pliiiiiiine de flori. Sunt cumparate acum 2 ani, sotul meu s-a ingrijorat f.f.f. tare ca nu lea-m scos toamna- ca poate le strica gerul :rofl: :rofl: :rofl: Sotul meu avea impresia ca in Alpi la sfarsit de toamna vin caprele negre si scot constiincioase, cum sunt, florile de colt si le pun la adapost. Apoi le aduc primavara inapoi, le planteaza, le uda si asa se face ca florile de colt infloresc in fiecare vara :rofl:

De aceea in la sfarsitul lunii mai a.c. (mai iezact: 24.05.2012) aratau cam asa: http://s212.photobucket.com/albums/cc14 ... ction=view¤t=DSC01958.jpg
 

Dea

Active Member
Cum ati procedat cu semintele? Trebuie tinute in frigider 24 de ore pentru stratificare, inainte de a le semana sau nu? Help! :rugaciune:
 
Sus