Floarea de colt

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Edelweiss, eu am un plic cu seminte de floare de colt adus anul trecut din Austria. Am incercat prin februarie sa le fac sa incolteasca dar fara succes...intre timp, nu stiu pe unde am citit eu ca au nevoie de frig indus ca sa incolteasca asa ca plicul sta prin frigider.
Ma bate gandul sa reiau experienta...am inteles cum prepar substratul dar mai am cateva intrebari:
- daca incoltesc la lumina - nu acopar semintele cu nimic? la las in pace pana incoltesc???
- temperatura optima - cam pe unde s-ar situa????
- ziceai ca ai improvizat un soi de "ceata" ca sa simulezi conditiile naturale de mediu - mai detaliat??? daca le sadesc intr-un soi de microsera, folosind folie care sa acopere rasadnita, am sanse de reusita??

apropo, s-ar putea sa am ocazia sa cumpar din nou seminte de floare de colt. daca sunt doritori...cu placere - cred ca un plic e in jur de 3 euro (daca-mi amintesc eu bine)
 

Edelweiss

Active Member
Iarba uda, creeaza atmosfera de sera :D Problema nu este folia de deasupra, ci cum le uzi...ca daca pui multa apa vei cauta semintele cu microscopul prin marginile ghiveciului, sapand intre margine si pamant.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca nici de data asta nu reusesc, cu siguranta ma abonez la plantute gata crescute de cumparat. Dar o data tot mai incerc :D
Multumesc de explicatii, Edel!
 

Edelweiss

Active Member
Cu placere :D Cand vrei sa le pui...dai un semn... :oops:
10 lei planta...nu toate la 10 lei :wink: Vroia sa scape de ele?
 

Edelweiss

Active Member
Nu stiu ce sa zic...ele in mod normal dorm acum. Ale mele stau in balcon inchis, neincalzit...si zici ca nici nu au fost in ghiveci. Daca le are acum verzi, are sera, ceva si le vinde, din ce cauza, nu stiu...depinde si unde sunt plantele...cu posta e risc din cauza frigului. Tu stii...cel mai bine intreaba-l personal ce si cum...eu imi dau numai cu presupusul
 

Fleur

Active Member
Florile mele de colt incep sa revina la viata. Credeam ca le-am pierdut ca toata iarna au stat afara in ghivecele dar 2 din 3 au inceput sa scoata frunzulite deci sunt mai rezistente decat credeam.
 

anknic

Active Member
am cumparat si eu asta vara de la nenea din Sinaia un ghiveci cu flori de colt. au stat inflorite toata vara, la un moment dat m-am gandit eu sa le polenizez cu pensula de fard...am adunat semintele (de fapt pufisorii) toamna, cand am si tuns tijele florale. am lasat ghiveciul pe balcon invelit intr-un tricou vechi. din pacate din ghiveci nu pare sa iasa ceva verde in primavara asta...dar, am semanat pufisorii (speram eu ca la capat au si seminte) intr-un ghiveci si...am cateva plantute mici de floare de colt rasarite! sper sa creasca in continuare!
 

sicora fabian

Active Member
Se pare ca a provocat furori floarea de colt!
Cu ajutorul lui Edel sper sa am si eu, dar aducand vorba despre ea, multi prieteni mi-au spus ca si-au luat anul acesta, unii chiar mi le-au aratat!
Te-ai uitat la subatrat sa vezi din ce-i format?
 
D

dyayzh

Guest
Erau si inflorite. La Baumax si florile chiar mai mari decat normalele stiute de mine. NU m-am uitat Fabian la substrat. Stiu doar ca e ff ud :(
 

Blitz

Active Member
Ca sa fiu sincera- as dori si eu o floare de colt :oops:

1.Nu stiu nimic cum ar putea fi crescuta, etc. (singurul experiment f. nereusit cu plante din zona muntoasa a fost cu gentiene :oops: :cry: :cry:)

2. Nu stiu daca am conditii si nu as vrea sa chinui nicio vietate :oops:

Dar tot ma racaie ideea!

P.S. Candva, acum multi ani, imi doream sa am candva buchet de mireasa din gentiene, flori de colt si bujori de munte :wink: (eram blonda si pe-atunci :rofl: )
 

Edelweiss

Active Member
Niciodata nu le vezi inflorite in magazine :wink: :) :evil:
Exista mari posibilitati ca floarea sa nu fie ce crezi ca ar fi :) De multe ori, in lipsa conditiilor pe care nu se pot oferi, sa nu aiba puf floarea sau floarea sa fie mica :evil:
De fapt vei cumpara numele :) Am patit-o si eu acum 8 ani cu unele de la Decoflora. Parea ca era substrat de turba sau pamant de frunze. Exact ca la fuchsii. Apoi...le-am pierdut pe toate in 3 saptamani udate cu apa normala :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Imi pare ffff rau Edelweiss sa te contrazic DAR ERAU INFLORITE si exact asa cum arata pe munte. Nu am luat inflorita deoarece erau mult mai rare ca frunze. Iar florile erau mari si cu toata structura specifica "florii de colt": petale, pus si punctele din mijloc :)
 
Sus