Floare care infloreste iarna?

perimetru2

New Member
Am un teren pe care pot sa fac experimente pana imi voi construi casa! As vrea sa va intreb daca exista asa ceva! Floare de iarna!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:?: :eek: :?: explica-te dar nu aici ci la gradina.............si moderatorii sa mute postul acesta.
 

mirela06

Active Member
Cred ca ar fi bine sa fie trecute la plante de gradina v. verzi, dar daca nu specifica ce anume, nu-mi dau seama despre ce este vorba. Asa ca draga Perimetru, rugamintea mea este sa ne dai mai multe detalii :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
perimetru2 a spus:
Am un teren pe care pot sa fac experimente pana imi voi construi casa! As vrea sa va intreb daca exista asa ceva! Floare de iarna!
Da exista citeva.. am sa incerca iti fac o lista cu cele care rezista in Romania.

Una interesanta este ..Chimonanthus praecox. Si se pare ca are o aroma superba..ceea ce iarna e si mai interesant... Exista citeva varietati ale acestei plante.
 

albela

Active Member
Asta am cumparat-o eu in primavara asta. Vedem la iarna daca infloreste asa frumos ca in poza :D .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Ai dreptate Albela.......am uitat ca tu ai.Deh........ramolisment.Adevarul ca daca nu am vazut-o inflorita la tine mi-a iesit complet din minte
 

albela

Active Member
Nici nu aveai cum sa o tii minte ca si pentru mine e aproape inexistenta :) . Are doar 20 cm si vreo 3 frunze :oops: .
 

perimetru2

New Member
scuze pt incovenientele cauzate unora prin plasarea articolului aici! multumesc celor care au raspuns dar DE UNDE IAU SEMINTELE? Eu sunt din Vaslui!
 

alfa

Active Member
Dedeman? Baumax? ai ceva de genul acesta? Sau din pepiniere... Plantele de care vrei tu, nu sunt din seminte. E vorba de arbusti, tufe...
 

dana_rusu

Member
www eutopiagardens.ro ,wwwflorisi fructe.ro etc asa am inceput si eu dar plante care infloresc iarna nu mi-am luat adevarul este ca au un pret prea mare pt bugetul alocat gradini :cry: :cry: :cry:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mai intreaba pe forum ... eu am plantat ceva semintze de planta care am prezentat-o dar nu stiiu daca a rasarit ceva. Daca rasare probabil ca vor fi disponibil ce am in plus. Imi trebuie numai 1 sau 2 si am pus mai multe semintze. Daca nu rasare... sorry.
Alte plante sint hellebore... insa trebuie sa te uiti dupa una care infloreste devreme pt ca alea mai spectaculoase infloresc dupa ce trece zapada.

Potzi sa cautzi si pe google daca stii un pic de engleza... "hardy winter flowering plants"....
 
Sus