Fisticul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am pe cineva care a cultivat afara de 2 ani fistic din Israel , cred ca in curtea lor nu a scazut sub -15 , am si eu cativa iesiti recent si voi testa frigul dar nu la maxim
 

LadyBug

Well-Known Member
Daca aveti pe cineva care are arbori de fistic altoiti, si f si b, ma intereseaza sa cumpar, puteti sa-l intrebati cat ar costa 2-3f si 1 b (inclusiv cu transport)? Nu ma intereseaza sa fie prea inalti, ci doar sa rodeasca deja.
Am pus si eu boabe de fistic in pamant si din 15 de boabe numai unul a germinat si am o plantuta de 8cm. Am citit ca sunt foarte dificili: sunt dioici, altoiul nu se prinde in 95% din cazuri, e nevoie de vant pentru a distribui polenul etc.
Multumesc mult.
 

LadyBug

Well-Known Member
AJUTOOR!!!
Azi n-am avut ce face si am stropit puiutul de fistic cu insecticid. Cand am recenit acasa, era pleostit rau! Asa de sensibil sa fie? Isi mai revine? Sa-l spal, sau ce sa-i fac acum?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
as zice ca e ars....si daca imi permiti ...de ce ai stropit toamna cu insecticid cand multi daunatori dispar natural :roll:
 

LadyBug

Well-Known Member
pai erau multe musculite negre cu aripioare transparente pe el si pe langa el, nu stiu ce voiau, e asa micut, are doar 8cm! Si nu-si mai revine?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Musculitele alea provin din sol si nu dauneaza deloc aerian , ce s-a ars nu mai revine , depinde de el acum , si de radacinile lui daca suporta asa un soc

eu iti urez succes si iti tin pumnii :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus