Ficus

Roxana

Active Member
aa. o sa incerc si eu ca sa le dau o stralucire. multumesc. :*
eu as vrea sa-l tai pentru ca are o portiune bazala destul de mare golasa si nu prea imi place. Nu i-am mai aplicat taieri pana acum, deci nu prea am experienta. Cum sa-l inradacinez..apa sau pamant? Inradacinarea este dificila?
 

Roxana

Active Member
Atunci o voi taia si eu zilele astea ca tot m-am apucat de inradacinat plante.:rofl: are si un puiut mic, dar nu cred ca il afecteaza taierea pentru ca il voi lasa cu planta-mama. Daca tulpina este prea mare o pot taia in bucati si sa le pun la inradacinat sau nu (ca la Dieffenbachia)?
 

anasstasia

Active Member
Poti sa o faci bucati fara probleme, iar puiutul care ramine atasat de planta mama se va bucura pentru ca energia va merge catre el de acum.
 

Roxana

Active Member
Am taiat Ficusul, am pus la inradacinat in apa planta-mama, dar nu s-a prins. Pe tulpina lasata in pamant au aparut doi puiuti care s-au dezvoltat putin, dar dupa un timp am observat ca baza tulpinitelor puilor s-au maronit si i-am rupt...am mai taiat si din tulpina mare si era toata putrezita. :(
 

danya

Active Member
Daca se rasucesc frunzele ficusului si se ridica inseamna ca nu are lumina suficienta? Am primit un ficus si nu am experienta cu planta asta. Doar frunza din varf e ridicata si rasucita putin. E ok daca il ud o data la 2 sapt?
 

danya

Active Member
Acum e udat de 2 zile, deci nu e uscat... O sa l ud o data pe sapt. sa vad ce face.
Sau nu i place ca i s a schimbat casa? Nici pamantul nu mi place cum e.... parca e de gradina... dar n as vrea sa l deranjez....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mie nu imi pare nimic in neregula cu el , poate vrea o perioada de repaus , e totusi o munca sa produci radacini si frunze si orice planta dormanta sau nu pretuieste un repaus
 

danya

Active Member
Frunza aia din varf nu mi place :rofl:
Ma cam mananca degetele sa i schimb pamantul, dar incerc sa l las asa...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Incearca sa l tii mai pe uscat dar nu complet , cum zielel se micsoreaza va avea mai putina lumina deci necesarul de apa scade
 

yo_man

Active Member
Buna ziua, am primit un ficus benajamina si as vrea sa-i schimb pamantul. Credeti ca pamantul pt cactusi din comert, este bun pt el?
 
Sus