Ficus

gea

New Member
salutare.acum vreo 2 luni mi-am luat un ficus elastica tricolor.l-am lasat cateva zile- o sapt sa se acomodeze si apoi l-am mutat intr-un ghiveci mai mare.desi avea lumina si a fost udat moderat , de cand l-am mutat in noul ghiveci i-au cazut toate frunzele , apoi s-a inmuiat si varful care mai ramasese si s-a dus. de cateva zile mi-am luat altul (tot tricolor) si imi este foarte frica si sa-l ud.mentionez ca am si un ficus normal care e ditamai pomul , cu multe crengute, foarte frumos si de aceea nu-mi explic de ce nu reusesc si cu cel mic. m-am gandit ca in primul rand sa-l las in ghiveciul lui deocamdata (destul de micut) si sa-l mut la primavara. cum ma sfatuiti sa procedez pentru ca nu vreau sa-l pierd si pe acesta. multumesc pt raspunsuri
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu il muta :!: si uda-l cu multa moderatie.
Sa-ti creasca mare si frumos ca fratele lui verde :D
 

cory_helen

Active Member
am umblat la ficus - ala verde care nu mai avea frunze - si am constatat ca are radacinile putrede...

am taiat din ele tot ce mi s-a parut putrzit si l-am pus in apa... in speranta ca ii vor da radacinutze noi...

nu stiu daca il mai pot salva sau nu... sunt sanse sa-i iasa radacinute noi sau e deja mort?

mi-ar parea tare rau de el, ca il am de peste 10 ani... poate voi poza si radacinile... imi este mila de el...

:cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca acolo,localnicii stau la umbra ficusului batran...nu-mi place cum suna,e mai frumos tei sau nuc. :mrgreen:
 

karmenutza

Member
:rofl: Da, "la umbra ficusului batran"...
P.S. M-a impresionat asta atat de mare. Nu am mai vazut niciodata si la inceput nici nu mi-am dat seama ce pom e. Dupa ce l-am studiat mai cu atentie....
 

mimish

Active Member
Karmenutza, ce minuni ai vazut cu ochii tai! Si cand ma gandesc ce greu cresc la noi... Al meu are vreo 3 sau 4 ani, nu ma plang, ii merge foarte bine, dar cand l-am vazut pe cel pozat de tine, m-am intrebat in cati ani o fi ajuns asa mare.... (nu ca mi-as dori sa creasca si al meu :rofl: )
 

karmenutza

Member
Am un ficus kinky, cel micut, cu frunze mai mici decat al benjaminei. Ca o tufa. L-am luat de la Cora. De cand l-am adus acasa ii cad frunzele intr-o veselie. Multe, multe odata! Cred ca o sa ramana chel.
M-am uitat bine, bine la el: nu are muste, goange de nici un fel. Frunzele care cad sunt frunze sanatoase. Nu sunt uscate, nu inegrite, nu maro, nu ciufulite de nici un fel. Si tot caaadd :cry:
Mai are inca varfulete din care sa apara frunze noi dar ma intreb daca va supravietui. Foarte ciudat: arata foarte bine dar cheleste.
A stat in frig doar cateva minute (maxim 5) cat am venit cu el de la masina pana in casa. Doar de la atata frig sa se intample asa?
 

karmenutza

Member
Ficusul meu Kinky nu mai pierde frunze! Cred ca a fost din cauza frigului de afara, 5 minute. Sau din pricina acomodarii...nu stiu. Nu i-am facut nimic special dar nu mai cad. Acum peste tot ii apar frunzulite noi :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
sa va zic si de ficusul meu: de fapt, nu-i al meu, e al soacra-mii, dar m-am trezit intr-o zi cu el in casa si, desi nu pot sa zic ca ma incanta planta asta, n-am putut sa o refuz, ca vorba aia: e soacra.
Ma rog, ideea este ca nu este intr-un loc luminos si desi il am de 2 ani, nu a crescut deloc, nici macar frunzele mici nu au crescut. Nu face nici varfulet din ala rosu, care sa cada si sa dea frunze noi - nimic. Parca e "frumosul adormit/intepenit". Are cam 50 cm si e pus in ditamai ghiveciul. De cateva saptamani ma bate gandul sa umblu la radacina sa vad ce-i cu ea, eventual sa-i schimb si pamantul ca nu sunt sigura ca e pamant de florarie(soacra-mea-i "econoama"). Credeti ca s-ar supara ficusul?
 

karmenutza

Member
zi_inflorata a spus:
De cateva saptamani ma bate gandul sa umblu la radacina sa vad ce-i cu ea, eventual sa-i schimb si pamantul ca nu sunt sigura ca e pamant de florarie(soacra-mea-i "econoama"). Credeti ca s-ar supara ficusul?
Nu cred ca ficusul s-ar supara, dar soacra? :)
Incearca sa-l muti mai la lumina putin, poate-poate...daca i-ai schimba pamantul iar nu cred ca i-ar face rau....
 

daisy111

Active Member
Ficusul meu a pierdut, acum cateva zile,tote frunzele.Astazi cand l-am scos din ghiveci,ca incepuse putin varful sa se inegreze,am vazut ca nu mai are radacini :cry: si ca a murit de tot :cry: ...am incercat sa pun mijlocul in pamant sub pe,el mai avea o umbra de verdeata in mijloc,dar astept sa vad ce semn imi da,desii nu cred ca sunt sperante. :( :(
 

Roxana

Active Member
Am un Ficus de aproximativ 1,5 metri si are frunze doar in varf. Pot taia partea cheala si sa o pun pe cea cu frunze in pamant, la inradacinat?
 

enya

Member
potzi roxana...si eu am avut un ficus si i-am taiat virful si l-am pus la inradacinat...a facut radacina iar tulpina ramasa a inceput sa ramifice dupa taiere...
 

Luciana35

Member
Pune-l in pamant dar leaga-i frunzele cu un elastic, sa piarda cat mai putina apa. Eu cand pun ficus la prins tai ramura, o pun cateva minute in apa calduta sa se scurga latexul, daca se usuca se infunda canalele, despic un pic baza si pun in despicatura un bob de orz si il pun in pamant. Din cand in cand mai pulverizez cu apa la temperatura camerei.
 
Sus