Ficus carica - evolutie

marq

Member
Am primit un smochin (ficus carica) prin 2012 si pentru ca i-am dat o forma ciudata cu unghiuri drepte care ocupa si cam mult spatiu m-am hotarat sa fac o schimbare majora in viata lui. Mai jos cum a fost si cum e deocamdata, zic deocamdata pentru ca ramura din planul indepartat a pocnit in zona indoirii asa ca sigur va trebui scurtata.


 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
se poate salva ramura daca ii pui mastic , apoi o ramura se apleaca pe sol uscat uscat cand planta castiga elasticitate :D
 

marq

Member
Nu am un interes prea mare sa salvez partea de dupa ruptura caci se apropie prea mult de sol, ma intereseaza sa dea ramuri mai sus de ruptura. Am lasat-o pentru ca mai poate furniza resurse trunchiului, daca nu se usuca.
 

marq

Member
Nu stiu daca e binevenita inca o interventie acuma, am zis sa-l las sa se acomodeze putin cu noua forma.
Am vrut sa-i schimb vasul dar tot ce aveam disponibil era la dimensiunea balotului de radacini, nu ar mai fi avut unde se dezvolta.
Daca o va lua razna cu cresterile voi interveni.
 

marq

Member
A luat-o razna cu cresterea de la inceput caci l-am adus de la frig si lumina din gradina in casa in ghiveci la caldura si lumina mai putina; fiind cald in loc sa intre la iernat a inceput sa creasca si neavand lumina au crescut ramurile foarte lungi si firave.
Anul trecut l-a tinut numai pe balcon asa ca a crecut mai normal.
Il voi lasa asa si voi incerca sa-l corectez din ciupiri/taieri regulate.
 
Sus