Ficus benjamin

Hariclea

Member
Eu stiu ca ficusul este sensibil la schimbarile bruste de temperatura, poate sta langa un geam care se deschide frecvent sau poate sta aproape de un calorifer...
 
A

Anonymous

Guest
Daca va consoleaza, si eu am probleme cu ficusul.
Ingrijorator este ca am avut si anul trecut aproximativ aceleasi probleme; spre sfarsitul ienii a inceput sa cheleasca, asa ca pe la jumatatea lui martie m-am suparat pe el, l-am tuns si l-am scos in curte.
Am avut parte de o supriza: in loc sa moara, a dat o multime de lastari noi, astfel ca arata mult mai frumos decat inainte sa ma supar pe el. Acum isi pierde frunzele mult prea devreme si nu mai pot sa-i aplic acelasi tratament.
 

bibacj

Member
Simonaelena, incearaca sa il pulverizezi. Eu il pulverizez aproape zilnic si ii place tratamentul...
 

mugurciup

New Member
Ficus cu probleme

Am cumparat acumo luna un ficul benjamina variegata de vreo 30 cm foarte frumos si bogat si cateva frnze au inceput sa se coloreze in maroniu pe margini si sa se usuce in timp fara insa sa cada inca.Nu sunt foarte multe dar imi este teama sa nu ii cada .Poate fi de la udare side la faptul ca acum vreo saptamana l-am pus in alt loc si a ramas acolo?
Multumesc ,Mugurel
 

simonag

Member
Eu zic ca-i de la udare excesiva. Ficusul prefera pamantul ceva mai uscat. Eu incerc umiditatea pamantului cu degetul, pe o adancime de 3-4 cm si ud doar atunci cand este aproape uscat. Atentie ca este pretentios la lumina si-i poate disparea caracterul variegat daca lumina e prea puternica sau prea scazuta.
 
mugurciup, asta mi s-a intamplat si mie cu un ficus variegat in urma cu aproximativ 7-8 luni,dupa vreo 2 luni de la cumparare.
am rarit udarea si i-am pulverizat frunzele si totusi si-a pierdut majoritatea frunzelor. in momentul de fata mai are doar una. am cautat fel de fel de informatii despre umiditate,pamant,etc., dar la al meu nu a ajutat nimic. poate cineva care a patit acelasi lucru si a gasit o rezolvare ne poate spune care e problema.
 

lucianaicul

New Member
Invatati-ma va rog cum sa tund un ficus benjamin in asa fel incat sa se inalte. Il am de vreo 2-3 ani si a crescut foarte putin. Arata ca un copacel cu coroana rotunda.
Multumesc
 

carmenn

Member
eu il tin intr-o camera, unde e temperatura normala, 23-25 grade...
il mai pulverizez din cand in cand, si-l ud aproape zilnic ( ca e bonsai).
 

Simona D.

Member
In primul rand vreau sa salut pe toata lumea. Citesc de ceva vreme forumul dar este prima data cand scriu.
Am si eu o problema cu niste lastari de ficus benjamin ( cea putin cred ca e ficus benjamin :mrgreen: ). De craciun am primit un buchet de trandafiri care aveau printre alte ornamente si niste crengute de ficus. Normal ca imediat ce am vazut lastarii deja ma si vedeam cu ceva plante :mrgreen: . Eh, dar se pare ca nu e asa usor . I-am pus in pamant combinat cu ceva nisip si le-am pus punga in cap. Din pacate au inceput sa le cada masiv frunzele. Citisem ca daca le cad frunzele trebuie sa ii muti pana gasesti un loc care sa le convina. I-am mutat in dormitor dar se pare ca nici aici nu le place. Cad frunze incontinuu. Nu mai stiu ce sa le fac. Daca ii mai mut cred ca vor ramane fara nici o frunza. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Nu as vrea sa-i pierd :(.
 

carmenn

Member
eu am varianta cu frunze de o singura culoare.
mai gasesti informatii si aici :
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=1052

parerea mea e ca in pamant se prinde cel mai bine...

Dc e ficus benjamin...din experienta mea spun ca nu prea le place cu pet, lastarii pe care i-am prins, s-au prins fara nimic pe cap, direct in pamant. In apa nu mi-a reusit...
Nu pui si o poza ca vedem dc e ficus benji? Eu n-am prea vazut aranjamente cu lastari de benji...
Succes.
 

Simona D.

Member
Multumesc pentru raspuns. Ar fi fost mai bine daca toata operatiunea asta de prindere s-ar fi intamplat primavara, dar eu acum am primit florile si m-am gandit sa incerc. Acum voi vedea ce-o iesi. Cand i-am pus in pamant aratau mai bine ca aveau mai multe frunze. Acum sunt vai de ei saracii :( . Le cad o gramada de frunze care par sanatoase. Cred ca nu am sa-i mai misc, ii las fara punga in cap si ii pulverizez cu apa pe frunze la 2 zile. Din cate am inteles au nevoie de asta iarna, datorita aerului uscat din apartamente :? Sper ca macar unul sa se prinda :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( :( :( cu parere de rau..............si fara sa te dezamagesc! :roll:

Incearca urmatoarea "lucratura" :| :cumpara niste praf de inradacinat(se gaseste la fitosanitare) si pune lastarii imbibati cu acest praf (daca mai au tija tare) in pamint amestecat cu turba.Pune si un pet fara dop peste.
Fa o incercare ca indefinitiv nu ai ce pierde :twisted:
 

Simona D.

Member
Ar fi trebuit sa fac asta de la inceput , nu ma gandeam ca sunt asa pretentiosi :roll:
Daca nu reusesc, in primavara mi-a promis o vecina lastari de benji dar verde simplu.
Pana acum nu am fost tentata de benji dar acum parca mi s-a pus pata :) .
 

cory_helen

Active Member
am pierdut un benjy variegat... in schimb, am cumparat de la florarie, asa ca iti ofer cu draga inima un lastar prins... dar cam peste o luna- o luna jumate...

daca vrei iti pun la prins de azi... este frumusel, dar nu am apucat sa-i fac poza... de fapt, in ghiveci sunt vreo 4 tulpini, asa ca e bogat... am de unde da...

daca vrei si verde simplu, iti dau si din ala... este pus la prins, sa vedem cand face mustati...

sa-mi spui daca vrei... mie mi-e tare drag benjy... :D
 
Sus