Ficus benjamin

anne`mary

Member
buna. Sa-mi prezint si eu ficusul benjamin http://annemary.sunphoto.ro/Florile_mele_2010/22131932. (nu e varianta uni ci varianta variegata). L-am cumparat in iarna si in vara a crescut destul de mult. Problema pe care o constat acum e ca frunzele noi nu sunt in 2 culori . Bineinteles ca m-am dus cu gandul la lumina. Cred ca l-a deranjat faptul ca a stat la 50 cm de fereastra orientata pe est. Altfel nu-mi imaginez de ce nu se observa cele 2 culori. Fotografia nu e cea mai reusit dar se paote observa ca sunt frunze patate si frunze uni. Intrebarea mea este: daca il trec mai aproape de fereastra, frunzele deja crescute o sa revina la coloritul normal sau raman asa? Caci va imaginati cum ar arata la baza patat, urmat de un strat uni si stratul urmator de frunze patate... ar fi o musaca :D . Daca nu-si revin culorile, atunci in primavara cand o sa-l tund, o sa insist pe frunzele uni.
aici e o poza cu pozitia lui pe blatul din bucatarie. A stat toata vara in locul respectiv poate o idee mai in spate http://annemary.sunphoto.ro/Florile_mele_2010/22132121
 

cory_helen

Active Member
de la lipsa de lumina e asa... o sa-si revina in lumina solara directa... am avut si eu, dar mi-a murit intr-o iarna... :D
 

anne`mary

Member
cum a murit? ca sa stiu sa evit situatia. In iarna intentionez sa-l tin in bucatarie unde temperatura e de 20-21 grade, o sa-l mut mai aproape de fereastra, o sa-l ud o data pe saptaman si o sa-l pulverizez. Cam asta e planul pt el pe iarna asta
 

cory_helen

Active Member
cred ca l-am udat cam mult... ca era putrezit in primavara... sau il udasera la florarie prea mult si mi-a murit mie acasa...

am zis ca nu mai iau plante din florarii, ci numai de la colectionari... :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu-i place aerul uscat, sa-l tineti cumva mai departe de calorifer, altfel o sa i se usuce mereu frunzele
in schimb ii place foarte mult lumina natural, asa ca la o fereastra cu expozitie sudica ii merge foarte bine, mai ales iarna


Nu e o planta pretentioasa! eu am un ficus de 2 ani, :
* iarna trecuta l-am avut la o fereastra sudica, dar deasupra caloriferului si toata iarna i se uscau frunzele , apoi facea altele noi si tot asa pana cand m-am prins eu ca era de vina aerul uscat de la calorifer
* vara aceasta l-am tinut pe terasa cu expunere nord-estica si l-am udat moderat, si toata vara i-a mers bine

In concluzie lumina cat mai multa, dar nu soare direct ( mai ales vara), udare moderata si pulverizare pe frunze cand e temperatura ridicata. Puteti sa-i faceti baie direct cu dushul din cand in cand, asa se curata mai bine frunzele de praf :D
 

michaela

Active Member
In general, iarna, in special benjaminii -pierd multe frunze din lipsa luminii. Foarte important :!: Iarna - Pamantul in ghiveci sa fie uscat inainte de a uda iarasi.... de-asta al lui Cory a decedat... a intuit bine-prea multa apa :(
Eu vara-i tin la exterior sub copertina, le place la nebunie... udati chiar abundent.
Ca substrat eu am folosit un amestec de pamant de gradina cu substrat universal 50%-50% pe un strat de pietris la fundul ghiveciului. Primavara merg tunsi destul de bine, pt a stimula o ramificare si o vigurozitate a arbustului.
 

pork

Member
Va multumesc celor care ati postat aici, am aflat cateva lucruri foarte importante :)
Am si eu un benjamin, antrenat ca bonsai si l-am bagat din balcon in casa acum vreo 3-4 saptamani. De o saptamana au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele si sa cada. Asa ca l-am adus mai aproape de fereastra si am sa incep sa-l pulverizez mai des. De udat, zic eu ca n-am exagerat si pamantul e destul de uscat inainte de udare.
O chestie care totusi imi da sperante e ca desi i se ingalbenesc frunze, in acelasi timp face lastari noi in varfuri si chiar din tulpina, ceea ce zic eu ca e semn de bine.

Uitati cateva poze:

http://pork.sunphoto.ro/Ficus_benjamina/24035995
http://pork.sunphoto.ro/Ficus_benjamina/24035997
http://pork.sunphoto.ro/Ficus_benjamina/24035999
http://pork.sunphoto.ro/Ficus_benjamina/24036001
 

pork

Member
Desi am citit ca nu ii place sa fie mutat de ici colo, astazi totusi l-am scos putin pe balcon la lumina si aer curat...am profitat de vremea frumoasa si cele 22 de grade...oare ii face bine?
 

lelia

Well-Known Member
Daca temperatura este aproapiata de cea in care sta ,poate nu-si da seama ......
Dar pe viitor ,ar fi bine sa-i gasesti un loc , in care sa ramana pana la primavara .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ca o curiozitate: in Bali, ficusului Benjamin i se mai spune si Banyan si este considerat un copac sfant. Fiecare templu are langa el un Banyan de dimensiuni impresionante.

In prima poza: ficusul Benjamin de la Gradina de Orhidee din Bali, este un "micut" de numai 10 ani.
Cea de a doua poza: ficusul din apropierea unui templu hindu in Candidasa (Bali).


Pe mine m-a suprins foarte tare sa aflu ca impresionantii copaci plini de liane pe care i-am tot intalnit pe insula erau de fapt acei ficus Benjamin pe care noi ne chinuim sa ii crestem in locuintele noastre.

Asadar cu siguranta le place umezeala in aer (probabil din aceasta cauza, iarna ficusilor nostri li se usuca frunzele) si mai ales vara le place afara la soare. ;-)
 

pork

Member
lelia a spus:
Daca temperatura este aproapiata de cea in care sta ,poate nu-si da seama ......
Dar pe viitor ,ar fi bine sa-i gasesti un loc , in care sa ramana pana la primavara .
Pai locul l-am gasit...cat o fi de bun, nu ma pot pronunta.
Insa l-am scos cateva ore caci oricum in balcon e mai "frumos" decat inauntru. In prealabil am lasat usa deschisa larg sa se apropie temperaturile...dar oricum erau tot pe acolo caci in balcon am avut 22 de grade.
 

pork

Member
Pare-mi-se ca scosul la aer si pulverizarile zilnice l-au imbunat pe prietenul meu benjamin. N-a mai lepadat nicio frunzulita :)
 

pork

Member
Ficusul meu iarasi incepe sa lase frunze galbene...

Din pacate acum nu il mai pot scoate pe balcon caci e prea frig. De pulverizat o fac zilnic...de la ce poate fi?
Oare e prea cald in camera? Prea putin lumina? Ar putea fi cativa factori astia?
 

magda

Active Member
Moderator
Din ce am observat la ai mei, se pare ca nu le plac variatiile mari de temperatura si curentii de aer. La mine stau in geam la servici, sub geam este caloriferul, iar in incapere sunt peste 20 gr. C. Ii ud iarna o data pe saptamana si nu ii pulverizez deloc. Vara stau in curte si sunt udati cu stropitoarea de la furtun o data la 2-3 zile. Primul ficus a fost prins din lastar acum 5 ani . Am incercat sa-i tin acasa si iarna, dar datorita diferentelor de temperatura am renuntat (incalzire cu soba pe lemne).
 

pork

Member
E cam la 3 metri de usa de la balcon si cand se deschid il mai loveste cate-o pala de aer rece...sa-l afecteze asa tare asta?
Imediat in spatele lui am 2 ficusi retusa si astia o duc bine mersi. Mie mi-e groaza la gandul sa-l pierd si chiar sa-i pierd cateva crengute, caci vreau sa il antrenez bonsai si daca lasa crengute goale ma cam incurca...
 
Sus