Ficus benjamin

daisy111

Active Member
Nu stiu daca e bine aici unde am scris,dar vreau sa va zic ce am patit cu ficusul meu primit :x ... :x avea ghiveciul mult prea mic pt inaltimea lui,dupa parerea mea,asa ca am dat fuga sa il schimb.Cand l-am ales,am vazut ca nu prea e asa sanatos pt ca avea doi pui,unul uscat si unul in curs de uscare,dar am zis sa-i dau o sansa celui mare...asa ca am incercat sa-i dau putin pamantul ce-l avea si sa-i pun altul nou.In timp ce dadeam pamantul jos,am vazut un vierme/daca asa se numeste cu multe picioare -rosiatic,m-am speriat si am inceput sa-i dau tot pamantul jos cu gandul ca daca sunt mai multi sa-i elimin.Si bine am facut ca i l-am dat pt ca am gasit ceva ingrozitor in pamantul lui de mi-a fost frica sa il mai dau eu si mi l-a dat sotul....pe langa ati viermi din aia cu picioare,am gasit o goanga chiar in mijlocul balotului de pamant :cry: ...pun o poza cu ea:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00748.jpg
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00750.jpg
scuzati claritatea,dar nu prea mai merge camera.....si in afara de asta neagra,mai erau vreo 3tot deasta identice,doar ca erau inca in curs de inegrire,aveau culoarea bobului de grau,dar erau identice cu goanga asta urata :cry: Cred ca din cauza astora se usca ficusul :cry: Apoi am spalat radacinile ca sa fiu sigur ca nu a mai ramas nici o goanga pe ele,si apoi l-am bagat in alt vas mai mare.Sper sa nu se fi suparat :cry: pe mine ca s-a ajuns aici :cry: ,dar alta solutie nu mai vedeam :( :(
 

daisy111

Active Member
Imi spune-ti si mie,va rog,cum se numesc aratarile alea?si cum or fi ajuns ele acolo....sunt daunatoare?si cele cu multe picioare? :?
Iar faptul ca i-am spalat radacinile il afecteaza cu ceva?
 

Roxana

Active Member
pai nu cred ca ai cum sa scapi de acei daunatori daca nu speli radacinile. eu asa am facut la hoya, ca avea niste viermisori...
 

tranda09

Member
daisy111 a spus:
Nu stiu daca e bine aici unde am scris,dar vreau sa va zic ce am patit cu ficusul meu primit :x ... :x avea ghiveciul mult prea mic pt inaltimea lui,:(
Ai facut bine ca i-ai scos acele insecte dar nu trebuia schimbat vasul. Acum radacinile lui se vor dezvolta in detrimentul crengutelor si a frunzelor. Am patit-o acum o luna, pe urma l-am mutat la loc in vechiul vas si vad ca acum ii merge f bine si frunzele din varful crengutelor sunt numeroase.
 

daisy111

Active Member
:cry: Asta nu am stiut si deja l-am pus in alt vas mai mare :cry: ...Deci sa-l pun din nou in ghiveciul lui? :? Va multumesc de sfaturi :hug:
 

Roxana

Active Member
bine. daca ghiveciul este prea mare, planta nu o sa mai creasca o perioada, dar dupa ce radacinile acopera volumul ghiveciului, o sa se canalizeze si pe frunze.
 

daisy111

Active Member
Stai ca mai fac una si il pun pe cel vechi langa asta ca acum am vazut ca e o diferenta marisoara intre ele.
 

daisy111

Active Member
Multumesc :* :hug: ..atunci stau mai linistita :D .....dar mai am o nelamurire,cum se numesc gonciile alea negre si de ce oare au fost in pamant? :? si cat de mult afecteaza planta? :?
 

karmenutza

Member
O goanga din aia cu multe picioare am gasit in scheflera mea. Nu am reusit sa o prind ca e iute de picioare. Frunzele plantei au inceput sa cada. Am taiat un lastar si l-am pus la alt ghiveci cu pamant. Planta mama avea pamantul abia schimbat.
Operatiunea de spalat radacini am facut-o la un hibiscus al soacrei mele care avea viermi si melci. O vreme a fost tare amarat, i s-au pleostit toate frunzele, au si cazut multe din ele. L-a lasat asa, cu pamant nou in ghiveci si la vreo 2-3 saptamani au inceput sa apara lastari noi. Sunt foarte fericita pentru noii lastari ca il aveam pe constiinta pe hibi, ca eu i-am spus sa-l spalam la radacini.
Asa ca....stai linistita ca se va obisnui in noul ghiveci. O vreme nu va da semne de viata.
 

daisy111

Active Member
Multumesc Karmen :* ....sincer,nici nu am pretentia sa inceapa sa dea frunze ca nebunul,ma multumesc cu cea ce are acum,doar sa nu-i cada...si apoi cand isi face casa plina de radacini astept sa ma incante cu evolutia frunzelor :D
 

danya

Active Member
Fetelor, ajutor! Am un ficus benjamina si ii cad frunzele :( . Il aveam intr-un ghiveci de ceramica care s-a spart si daca tot am schimbat ghiveciul, am pus si pamant nou... Ce sa fac?
 

karmenutza

Member
Daca i-ai schimbat locul sau l-a luat curentul ii cad frunzele. Eu asa am patit. Dupa ce au cazut o vreme, s-a potolit de la sine. Dar mai pot fi si alte cauze: udat prea mult sau prea putin, frig in camera unde sta.
 
Sus