Ficus Benjamin bolnav

Alioani Raluca

New Member
Buna ziua,intampin o problema cu ficusul din apartament. Acesta a fost achizitionat acum 3 luni si arata impecabil. A fost udat o data pe saptamana cu apa de la robinet si recent l-am mutat 30 de cm fata de locul stabilit initial si din pacate , am sesizat ca are "mucegai" negru pe frunze , pete galbene,ceva panza alba pe tulpina si pe frunze si ii cad excesiv frunzele(uscate).Am curatat frunzele cu apa si sapun si va rog frumos sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a nu pierde planta!
p.s.Temperatura in casa variaza intre 18-26 grade.
Acum o saptamana(inainte sa faca "mucegaiul: negru) am fost la florarie si la recomandarea vanzatoarei am cumparat fertilizator (cu termen de fertilizare 3 luni)sub forma de bastonase si le-am introdus in pamant. Va rog frumos sa ma indrumati ce trebuie sa fac!
Multumesc!
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
Ar putea fi o combinatie de mai multi atacatori: paianjen rosu, paduche lanos, o ciuperca de gen fumago, etc.
Eu as zice asa:
E bine ca l-ati spalat.
Udati pamintul bine, cind e sub tratamnent plantei ii prinde bine sa fie hidratata.
desinfectati bine cu apa si sapun si alcool toata zona din jur, cu atentie la imbinarile pervazului cu geamul, garniturile geamului, etc.
Aplicati un tratament cu mospilan+ nissorun
La 4-5 zile distanta aplicati un fungicid pe baza de cupru (Melody e favoritul meu, dar merge si Champ si zeama bordeleza)
Dupa cca 10 zile aplicati voliam targo, si peste alte 4-5 zile Score.
Dupa care ar merge niste bionat sau cropmax, pentru refacere.
Daca mai aveti plante prin jur, le-as aplica acelasi tratament.
Ca idee generala, in camere, care au de obicei o atmosfera uscata si statica, e bine sa pulverizam frunzele plantelor cu apa, cam odata pe saptamina.
 

Alioani Raluca

New Member
Multumesc pentru remomandari, asa voi proceda!
O singura nelamurire am- in legatura cu mixul de mospilan si nissorun-care este concentratia optima?
In apartament mai am un Pachira de 120 cm, 2x Orhidee Cymbidium si 4xferiga Phlebodium(care s-au uscat si nu stiu ce le pot face:((()
Pot folosi acelasi tratament tuturor plantelor?
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
concentratiile sint scrise pe pachete. la mospilan eu folosesc 0.4g/L iar la nissorun 0.3g/L amestecate ca si cum ar fi puse separat. nu e critic daca puneti putin mai mult, nu o sa le mincati.
e recomandabil sa tratati toate plantele.
La orhidee nu ma prea pricep, par sa arate rau, intr-adevar. as schimba complet si ghivecele si substratul, spalind bine radacinile. o incercare disperata, da poate scapa.
celelalte plante par si ele afectate. eliminati frunzele afectate grav, nu vor supravietui si sint o sursa de infectie.
 
Sus