Fertilizator pentru cactusi

lelia

Well-Known Member
Eu nu am cactusi ,dar am cumparat un flacon de 0,5 l ,pt celelalte suculente .Rezultate spectaculoase n-am obtinut(in privinta florilor) insa plantele arata bine si sunt sanatoase .Pe flacon scrie ungureste dar peste ,e aplicata o eticheta cu instructiuni in romana .
 
am folosit si yo solutie pentru cactusi in flacon mic.....dar nu mi s-a parut cine stie ce imbunatatire....am numai mammilaria si opuntia....
 

Sash

Active Member
Eu am folosit doar un ingrasamant pentru cactusi de la agro. N-am observat insa vreo minune.

Alex - as schimba titlul topicului in fertilizant pentru cactusi, e ok?
 

kerkyra

Well-Known Member
Am cumparat si eu Miracolo verde pt cactusi. Dupa ce am citit pe aici, se pare ca fertilizantul, in general, nu face minuni la cactusi. Poate merge macar la schlumbergera si ripsalidopsis. Oare forteaza inutil cactusii?
 

Edelweiss

Active Member
Cactusii traiesc in pamant nefertil. Depinde ce numiti voi cactusi :)
Unii cactusi au nevoie de frig iarna, altfel nu infloresc. Poti pune cat ingrasamant vrei daca e cumparat cu paiete infipte in el nu va inflori niciodata. La fel si cei care au trecut prin degeraturi sau leziuni. In cazurile acestea, nici urmasii lor nu vor inflori :mrgreen:
 

kerkyra

Well-Known Member
Sa inteleg atunci ca acest fertilizator ar fi inutil pt cactusi? Poate le forteaza cumva inflorirea? Eu am deocamdata echinopsi, lovibia, mammillarii. Poate e mai eficient la schlumbi si ripsi.
 

anyny

Member
Edelweiss a spus:
Cactusii traiesc in pamant nefertil. Depinde ce numiti voi cactusi :)
Unii cactusi au nevoie de frig iarna, altfel nu infloresc. Poti pune cat ingrasamant vrei daca e cumparat cu paiete infipte in el nu va inflori niciodata. La fel si cei care au trecut prin degeraturi sau leziuni. In cazurile acestea, nici urmasii lor nu vor inflori :mrgreen:
Edel m-ai descurajat total :cry: deoarece am primit un cactus care are o leziune mai veche cicatrizata si mi-a facut pui....iarna asta i-am oferit toate conditiile pt a inflorii :( ...sa inteleg ca nu mai pot spera la flori :?

Revenind la acest topic, si eu am folosit ingrasamantul acela mic pt cactusi, dar nu am observat un rezultat deosebit :|
 

Edelweiss

Active Member
Sa spunem ca pentru cactusi, un pamant pe sfert normal, e mai mult decat suficient. Oricum vei schimba ghiveciul peste ceva timp.
Am si eu niste cactusi, nu multi. Am 30% pamant normal, 20% caramida pisata si restul pietris fin sau nisip, ca substrat. E un amestec bun pentru aproape orice specie.
Nu glumesc: un cactus care a suferit degeraturi, leziuni fie si numai daca are un ac cu paieta in el, nu va inflori ... si nici urmasii lui. Daca o va face, este exceptie. Unii cactusi sunt decorativi prin flori, altii prin forma lor.
 

danya

Active Member
:eek: Deci tin degeaba un cactus cu leziuni. La asta nu ma gandeam... Chiar nu o sa faca flori? :( Hai,ca el are motive sa zicem, dar urmasii lui de ce nu vor face? :)

Am auzit ca e bun pt cactusi pamantul scos de cartita. Asa e?
 

Maranta

Member
Buna seara ,

nu sunt de acord cu afirmatia ca un cactus care are/avut leziuni de orice natura(arsuri solare, accidente, intepaturi etc) nu va mai inflori si mai ales ca plantele obtinute prin butasire nu vor mai face flori !
Intr-adevar plantele supuse la "socuri" de orice natura se refac greu dar va spun ca se refac ! Cactusii sunt plante foarte rezistente traiesc intr-un mediu ostil multor altor plante . Am in colectie plante care au suferit arsuri solare , plante care au avut infipte flori de plastic(nu este o rusine daca ai cumparat asa ceva !) plante care au flori , fac flori si vor face si "urmasii" lor flori si fructe . Nu aveti idee ce putere au daca sunt ingrijite cum trebuie si le oferiti conditii adecvate .
Problema cu ingrasamintele...daca vreti sa aveti "castraveti" in loc de cactusi indopatii cu ingrasaminte dar nu veti avea plante asa cum sunt ele in natura sau cat mai aproape de acestea veti avea niste "pepeni' mari si rotunzi de un verde stralucitor ! Acum depinde de gusturi si de aceea ce vreti voi pentru plantele din colectia dumneavoastra , in lucrul cu cactusii trebuie avuta RABDARE multa rabdare nu uitati !
 

gino

Member
Edelweiss a spus:
Cactusii traiesc in pamant nefertil. Depinde ce numiti voi cactusi :)
Unii cactusi au nevoie de frig iarna, altfel nu infloresc. Poti pune cat ingrasamant vrei daca e cumparat cu paiete infipte in el nu va inflori niciodata. La fel si cei care au trecut prin degeraturi sau leziuni. In cazurile acestea, nici urmasii lor nu vor inflori :mrgreen:
"Cactusii traiesc in pamant nefertil."
Majoritatea cactusilor traiesc in zone aride, pe soluri minerale uneori 100%, dar acest sol este mai mult decat fertil pentru ei.

"Unii cactusi au nevoie de frig iarna"
Nu unii, ci majoritatea. Mai putin epifitii care au perioada de vegetatie si inflorire iarna.

Ultima afirmatie nu este realista.
Iata o imagine care vine sa contrazica cele expuse mai sus.
Un Echinocereus viridiflorus altoit pe Echinopsis.
Echinocereusul a inflorit fara probleme, dar si Echinopsisul baza .
http://shaman.sunphoto.ro/Echinocereus/ ... WYVNNURXML
 
Sus