Fertilizare

R@MONA

Active Member
Se spune ca dragilor noastre clematite le place sa manance si sa bea :rofl: ; daca in materie de bautura lucrurile sunt clare, in privinta meniului , ce parere aveti?
In afara de compost, cu ce va mai hraniti clematitele?
Am citit ca in cazul lor se poate folosi ingrasamant pentru trandafiri sau pentru tomate. Dar care e ingrasamantul pentru tomate, cu exceptia celui natural?
 
Ultima editare:

cornelia

Fondator
Membru staff
Clematitele au crestere buna, rapida, asa ca banuiesc ca nu le trebuie mult azot. Ar trebui un ingrasamant cu potasiu-fosfor predominant. Pentru fortificarea radacinilor si pentru sustinerea infloririi.

Domnu' expert ia vino bre incoace si da-ti cu parerea. :giggle:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cine e domnul expert, dar stiu ca (,) Cornelia are dreptate, clematitele nu agreeaza fertilizantii cu azot foarte mult, excesul de azot favorizand cresterile vegetative si defavorizand numarul florilor. Si Ramona are dreptate, merge ingrasamantul folosit pentru trandafiri, nevoi similare. si am mai citit ca nu se fertilizeaza in timpul infloririi

Ca sa fiu mai explicita, cam ce informatii am gasit eu spun ca primavara, la intrarea in vegetatie se administreaza un ingrasamant de tipul 5-10-10 iar dupa inflorire unul 10-10-10
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca au nevoie , fiindca dezvolta liane care trebuie infrunzite si hranite , un 5-10-10 cu siguranta nu asigura ceva foliar si inca ceva , nu exista UN fertlizant de aia multi au creat pe zone ... primavara -vara - toamna iarna
 
Sus