Fertilizantul organic al lui Steve Solomon

grumpy

Member
Am citit despre reteta lui Steve Solomon pentru pregatirea unui fertilizant natural si am incercat o traducere dar nu prea imi iese.
http://www.motherearthnews.com/Organic- ... arden.aspx

Zice asa...

Reteta [EN]

4 parts seed meal*
1/4 part ordinary agricultural lime, best finely ground
1/4 part gypsum (or double the agricultural lime)
1/2 part dolomitic lime

Plus, for best results:
1 part bone meal, rock phosphate or high-phosphate guano
1/2 to 1 part kelp meal (or 1 part basalt dust)


1. In primul rand: ce puii mei inseamna seed meal asta? In articol spune: "Seed meals are byproducts of making vegetable oil and are mainly used as animal feed. They are made from soybeans, flaxseed, sunflowers, cotton seeds, canola and other plants".

Deci seed meal ar fi un fel de resturi de la obtinerea uleiului vegetal... care ar fi echivalentul lui in romana? Taratze?! :)

2. Agricultural lime: Lime is ground, natural rock containing large amounts of calcium, and there are three types. Agricultural lime is relatively pure calcium carbonate. Gypsum is calcium sulfate. Dolomite, or dolomitic lime, contains both calcium and magnesium carbonates, usually in more or less equal amounts. If you have to choose one kind, it probably should be dolomite, but you’ll get a far better result using a mixture of the three types.

Asta e un fel de piatra alba de pe la noi? Dolomita suna destul de cunoscut iar gypsum... sa fie ce ma gandesc eu?!

3. bone meal - faina de oase cumva? in unele locuri am auzit de faina de peste.

"Bone meal, phosphate rock or guano (bat or bird manure) all serve to boost the phosphorus level, and phosphate and guano usually are also rich in trace elements. Bone meal will be the easiest of the three to find at garden centers."

Gainat de pasare mai merge, dar de liliac?! Nu, mersi. Cred ca daca ceri la vreun magazin de profil din Romania kk de liliac se uita la tine ca la nebuni. Ramane "faina de oase" cea mai la indemana. Cumva se gaseste pe la magazinele veterinarilor care vand si hrana pentru animale?

4. Kelp meal (dried seaweed) - alge/plante de mare uscate.....ce sa spun, se gasesc pe toate drumurile. :roll:

-----------

A folosit cineva reteta? Unde Doamne-iarta-ma gasesc toate aceste ingrediente? Omul se lauda cu niste rezultate excelente la legume si faptul ca faci acasa un produs 100% organic suna bine si este si mai economic.
 

Demerzel

Member
Daca ai prieteni pe la un club de speo o rezolvi cu kk de liliac :) iar cu algele daca dai o tura pe la mare :rofl: doar sa le iei inaite sa pleci sa duci mirosul proaspat acasa :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
grumpy, seed meal ala reprezinta resturile obtinute, de exemplu, la fabricarea, prin presare la rece, a uleiului de floarea soarelui. Bunicii mei au cultivat cativa ani floarea soarelui si exista in sat o presa pentru obtinerea uleiului. Dupa stoarcere rezultau un fel de 'turte' maricele - coaja de floarea soarelui + resturi de miez.
 
Sus