Fertilizantul favorit

Ce fel de fertilizant folositi? Mentionati va rog denumirea lui si motivul pentru care il preferati.

  • lichid

    Votes: 3 100,0%
  • batoane

    Votes: 0 0,0%
  • granule

    Votes: 0 0,0%
  • alt tip - va rog precizati care

    Votes: 0 0,0%
  • inca nu m-am hotarat ce sa fertilizant sa cumpar

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    3

radu

Member
Folosesc cu succes doua marci : Canna si Plagron, marci care au pe langa ingrasamintele normale: N, P, K si separat, stimulatoare de inradacinare si crestere, si chiar separat mononutrients: Mg, Fe, Na, K, P,Ca, trance elements. Acestea ma ajuta sa fac orice combinatie de ingrasamant in orice concentratie.
Sper sa nu fiu inteles gresit; v-am amintit de ele doar pentru faptul ca chiar merita sa le incercati ! Oricum vi le recomand cu mare incredere, si chiar se vede diferenta fata de ce se gaseste la noi in comert !
 
Eu mai nou folosesc:
Fitohorm-viragkedvenc de la Euro-Oko NPK 5:5:5 si am vazut ca le place frumoaselor mele.Contine N,P,K,Cu,Fe,Mn,Zn
Bionat
 
yo folosesc "agro palma" produs in cehia dar scrie in ungureste...dar nu observ ceva diferit la plante sa ma faca sa zic ....wow ce produs!!!inainte am folosit sticlutzele mici de la bricostore nu mai stiu cum se numesc....la fel-nu am observat o imbunatatire...oricum nu am avut probleme.
 

thea

Member
Eu am comandat un ingrasamant de la firma de unde am comandat plante si acum un an un ingr. pt. capsuni de care am fost multumita:se numeste Phostrogen si m-a interesat pt. ca spune ca foloseste la toate plantele si la bulboase.
 

mg

Member
Asa ceva ati folosit ???? este prima oara cind iau ....
Da , am cautat si am gasit . Singura opinie ar fi ca pateaza frunzele ...Bun , pateaza , dar isi revin apoi sau ramin asa ? si mai precis , merita sau sa incerc si altceva ....
 

thea

Member
Eu folosesc 2 feluri de ingrasamant:
-pt. florile din gradina:pHOSTROGEN.
-pt.legume,arbusti si pomi fructiferi,ingrasamant organic,natural,granulat.
 

thea

Member
Am noroc cu multe urzici crescute aiurea;le culeg si le pun in stropitoare cateva zile,dupa care ud legumele.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Ingrasamintele conditionate sub forma lichida sunt , de obicei, cele foliare, pe care le folosesc si pe frunze si la radacina, in general, atunci cand am nevoie de un efect imediat, de exemplu o carenta nutritiva( care se poate manifesta atat pe frunze, dar si prin caderea bobocilor, stagnare in crestere, rasucirea frunzelor, etc).
Dar folosesc sub forma lichida si ingrasaminte conditionate sub forma solida - minerale sau organice (dupa o prelabila fermentare), tot pentru ca sunt mult mai usor si mai repede folosite de catre plante.
"Defectul", sa-i spun asa, ingrasamintelor aplicate sub forma lichida este ca se spala usor si nu raman mult timp la dispozitia plantelor, insa trebuie mare atentie la concentratie, putine plante suporta mai mult de 2-3 la mie, fiind de preferat 0,1 % si repetat la cateva zile.
Este tarziu, alta data despre celelalte daca nu credeti ca bat campii.
 
A

Anonymous

Guest
Ma duc sa cumpar ingrasamant pt bryophyllum daigremontianum. Am inteles ca e la fel ca pt cactus, o sa iau si ceva nisip.

Lichid e cel mai bun.
 

IoanaTweety

Active Member
Am cumparat un ingrasamant numit MEGASOL 20-20-20.
La recomandari scrie asa:
1. Fertiligare (odata cu apa de irigat), fiind dizolvat in apa si se aplica prin instalatia de irigare
2. Fertilizare foliara , cu conc. de 100g la 10\20 L., aprox. 1 lingurita la 10 L apa.

A mai folosit cineva aceasta marca?
Si cel mai important pt mine, la ce interval sa-l folosesc la flori? saptamanal, la 2 sapt, lunar? :)
Multumesc.
 
Sus