ferigi de gradina

mirela06

Active Member
Pai am sa le iubesc, numai sa fac rost de ele. Le voi ”colectiona” din padure, atunci si merci.
 

mg

Member
Am plantat feriga ! Nimic anormal pina aici , dar cind am desfacut punga , supriza , in doua zile incepusera sa creasca frunzele .... ma speriasem degeaba .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mg a spus:
Am plantat feriga ! Nimic anormal pina aici , dar cind am desfacut punga , supriza , in doua zile incepusera sa creasca frunzele .... ma speriasem degeaba .
Sint unele care rezista la soare, nu le trebuie umbra permanenta neaparat dar le trebuie ceva umbra mai ales cind e soarele cel mai arzator (ora 12-4)...Majortitatea pierd insa frunzele peste iarna si primavara dau frunze noi.
 

mirela06

Active Member
intradevar Mihaelas, ai flori si gradina frumoase, dar cele doua flori mai scumpe, de vinzare sunt :)
 

mirela06

Active Member
Multumesc .Atunci am s-o tin in beci cu celelalte de camera. Au lumina, nu prea multa, dar este constanta temperatura si o sa am grija de ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
As vrea si eu niste feriga de la munte sa o pun in gradina.........De mult imi doresc.In zona Brasovului imposibil s anu gasesc....Ce ziceti brasovencelor??? :) Atentie ca soseeeeeeeesc.............. :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Deh, daca-i ai aproape, mai decit aici.Sa culegi, sa faci poze si sa ne arati si ceva cocotaturi pe vre-o piatra ceva sa ne minunam si noi de peisaj, plante si curajul tau de alpinista. Te tuc Gabiutoo. :hug: Si excursie placuta, daca o faci.
 

anasstasia

Active Member
Am o feriga de citiva ani de zile care nu a crescut deloc. Nu stiu ce rata de crestere are: cind ii da o frunza, ii moare o alta. Ce e ciudat e ca nici nu moare, insa nici nu creste. Este intepenita total. O sa ma risc si o sa o plantez in curte, undeva mai la umbra. Presupun ca acest lucru trebuie sa-l incerc la primavara. Gresesc?
 

mymo

Active Member
Ma pregateam ca te cert ca nu ai cumparat :rofl:
Cam pe la ce pret se vand la furnizori straini?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cauza ca in cutie nu e aerisire si umiditatea de la radacina se poate transforma in mucegai si putreziciune. Iar daca e trimisa cu pamantul mai uscat ... si planta iti ajunge uscata.
 
Sus