Feng-shui contra bonsai

alien.alin

Member
prin incercarile mele de a gasi vase pentru bonsai, am apelat pe la tot felul de cunostinte, care la randul lor au intrebat mai departe...si tot asa...

la un moment dat o cunostinta mi-a zis ca din punctul de vedere al Feng-Shui-ului, nu e deloc indicat sa tinem bonsaii in apartament, ci sa le facem o sera separata...initial nu am crezut asa ceva, dar i-am promis omului ca ma voi documenta...

si uitati ce am gasit pe internet...
http://www.lumeafengshui.ro/articol.aspx?ctg=4&kArticol=143

dati-va si voi cu parerea :)
 

alien.alin

Member
partea cu sera o voi aplica de indata ce ma voi muta intr-un spatiu mai mare...la apartament e mai complicat putin...dar la casa cred ca ar fi excelent :)

sa dea Dumnezeu sa reusesc sa ma mut, si atunci va fi alta treaba :)



mai asteptam opinii
 

vali

Active Member
Moderator
Nu stiu... eu am incercat sa-mi amenajez apartamentul astfel incat sa ma reprezinte. De fapt, sa NE reprezinte, pe noi cei care locuim in el.
Cativa copacei am prin preajma de ceva ani, iar mutarile ocazionate de ciclul cald/frig (mutari pe care le fac fara sa tin cont de fengshui) nu am observat sa ne afecteze la modul sugerat in link-ul postat mai sus.
Cred ca eventualele energii negative generate de un dezechilibru fengshui ar fi ultimele pentru care sa-mi fac probleme, in conditiile in care traim cum traim, intr-o societate care este asa cum este... Ar fi ca si cum mi-as face griji ca mi-a cazut un nasture la o haina care si-asa e peticita si rupta-n coate.

In alta ordine de idei, cred ca mai conteaza si cata importanta da fiecare acestor energii. Daca as fi un adept al fengshui-ului si mi s-ar sparge intr-o zi teava de apa calda, probabil ca as da vina pe nevasta-mea ca a schimbat locul vasului cu ”lucky bamboo”, in loc sa ma gandesc ca instalatia e veche.

Deci, nu stiu... depinde de fiecare.
 

alien.alin

Member
multumesc pentru raspuns, vali...chiar vroiam sa te intreb pe pm ce crezi despre acest link, mai ales ca am observat la tine in balcon si in apartament (cat am reusit sa vad din galeria ta) ca exista ceva influente asiatice.

mai asteptam si alte raspunsuri :)
 

Claudiavis

Active Member
Mai, toate ca toate, dar eu nu poci sa cred ca tepii cactusilor aduc energii negative! Eu am un aranjament care ma relaxeaza si-mi da buna dispozitie numai cind ma uit la el... E drept ca in acest aranjament numai un cactus are tepii vizibili si.. teposi, ceilalti au fie puf care ascunde tepii, fie tepii sint ca o rozeta, de nici nu-i simti cind atingi cactusul, sau sint lungi cu aspect de fisie de rumegus..... :gandit: hmmm... mda, totusi cactusii mei nu sint "razboinici", ci chiar pacifisti :)
 

DracuMic

Member
io cred ca am sa ma conformez modului de viata feng shui.
dar mai intai trebuie sa intorc bloculca fiecare latura sa apartina unui punct cardinal ca doara nu mi-oi pune patul de-a diagonala prin camera,sa nu cumva sa dorm cu picioarele catre spinii cactusului din camera lu soacramea ca ma intep.
defapt feng suiul asta cred ca e numai o apa minerala rasuflata tinuta noaptea langa calorifer.....io nu cred in multe pe lumea asta.
si uite asa nu am patit nimic pana acuma.
Asa ca Aline daca tot nu te-ai convins zimi cand e ziua ta sa-ti cumpar un totem dinala cu banuti cu garua patrata ca am auzit ca alunga energiile negative.!
sau o funie de usturoi la geam.!
hai noroc si o zi placuta.!
 

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
Asa ca Aline daca tot nu te-ai convins zimi cand e ziua ta sa-ti cumpar un totem dinala cu banuti cu garua patrata ca am auzit ca alunga energiile negative.!
Nu-i lua!!! Nu-i lua, ca am primit si eu unul d-ala si la cateva zile dupa, m-au sunat cei de la banca sa-mi spuna ca mi s-a marit dobanda.

Deci, lasa-ma cu gaurile patrate... ca abia m-am obisnuit cu alea normale... :)
 

alien.alin

Member
no radeti voi...ca va tai de la portia de muraturi, daca ovi nu ne mai da fasole cu carnati...

eu eram curios sa va aflu parerile :)
 

Antonio2003

Member
eh,stiu ca e mult prea tarziu sa raspund,dar eu cred ca lucrurile astea cu feng shui sunt doar alte erezii tip new age,care nu au ce cauta in viata unui Crestin-Ortodox
 
Sus