Fasole verde

victoria

Active Member
Am invatat de la un maior,coleg cu Marius. :) Cartoful se spala foarte bine si se pune cu coaja in ultima apa care se arunca :D
 

adrianam

Well-Known Member
Am schimbat si eu apa de trei ori la fasolea boabe dar mi se pare ca se duce tot gustul, parca nu mai este asa buna!
Voi incerca si cu cartoful intreg pus la fiert.
 

mirela06

Active Member
Constantine.! Eu am boabele de fasole la metru. Tu ati mai tii promisiunea cucoacazul rosu!?Si uite asa te-ai achitat si din trecut ...si de acum :oops:
 

mirela06

Active Member
Pai Victorito tu te-ai fi obisnuit.Noi abea acum facem experienta asta iar eu nu stiu ceva sigur pt. ca inca nu pot manca decat supa de rosii, branza si multa soia.legume,etc.
 

maresmarian

Member
pare rau ca nu am facut poze.
am si eu ceva ghinion cu fasolea la metru, ca presupun ca nu asa ar trebui sa se dezvolte.

am pus un rand de cuiburi (seminte de la 2 persoane diferite) si de vreo 2 saptmani nu mai se inalta. au ajuns la 10 cm, si acolo stau.
celalte de araci au deja juma de m.
pana si ceva oloage sunt cu mult mai mari.
 

maresmarian

Member
am aspersor finut pentru toata gradina, ii dam drumul seara cand e pamantul uscat pentru cateva ore, si nu sta non stop in soare, doar mai pe dupamasa.
o sa fac niste poze weekendul viitor.
 

geodezia

Well-Known Member
lasa ca asa am patit si eu cu a mea nu a vrut sa cresaca nici sa rasara ca drept pedeapsa am pus niste fasole pe arac cum a vazut dinsa ca se ridica aia ape plasa(nu am pus arac am pus plasa) s-a gindit ca ar fi bine sa creasca si ea ..si asa a inceput sa isi dea drumul la crescut .. si da are nevoie de apa nu multa dar are nevoie de apa .. asta pentru crescut pastaii cit mai multe si cit mai lungi .. daca lasi mai lungi de 50cm nu mai e asa proaspata incepe sa se ingroase .. asa ca o rup la 40-50 cm si pe urma se lungeste iar
 

GabyHila

Member
Am avut seminte de la banca de seminte si au crescut frumos. Am lasat un cuib necules de fasole oloaga pentru seminte. Daca le pun acum oare mai cresc o tura?:)

Am vrea sa cumpar seminte de fasole verde lata mangetout! oare are cineva? ati crescut careva prin gradina? Sunt curioasa daca se fac asa mari ca in poze.
 
Sus