Fasole verde

mymo

Active Member
Multumesc Iza.
Un cuib cu din aia la metru,parca-parca ar mai avea loc pe undeva :rofl: si am vrut sa vad cum arata.
 

anknic

Active Member
mymo, iti pot trimite eu la toamna, daca vrei, boabe de fasole la metru.

am si eu fasole ca cea a mirelei, pe gard...sau cred ca e la fel...nu imi place foarte tare din cauza ca daca nu prinzi pastaia f.frageda, face ate, spre deosebire de aia oloaga fideluta care nu face ate deloc.

intradevar e f.gustoasa aia de pe gard...plus ca l-a ajutat f.mult pe Toby (catelul) sa naparleasca...toate pastaile din partea de jos a gardului sunt pline de blana lui: s-a frecat de gard ca sa scape de blana si pastaile fiind lipicioase...
 
mirela ,te rog daca mai poti , trece-ma si pe mine pe lista aia cu cateva boabe de fasole din aia.
stiu ca sunt dator cu ceva butasi de ruzinci ( coacaz rosu ) :oops: dar la noi in primavara asta a fost un inghet f. tarziu si e jalanie printre arbusti si roade la pomi fructiferi !!!! :cry:
 

anknic

Active Member
pai fasole la metru cu pastaia lata n-am vazut pana acuma...asta e buna la mancarici si la pus la otet cu ardei iuti (de fapt pt. "operatiunea" asta din urma am cautat-o io mortis :) )

la toamna ca am lasat ceva pastai la crescut si uscat. sa imi mai aduci aminte daca uit da?
 

mirela06

Active Member
Bine Constantine. :)
Cine vrea ceva ,sa-mi dea adresa pe pm si sa” vorbim” ce anume doreste .
In general , am hotarit ca pt. forumisti , semintele de rosii sa le dau la un leu, indiferent de soi plus taxa postala.Oricum am sa ”gresesc ”ceva in plus la numarat :rofl: Celelalte mai trebuie sa caut sa vad la altii ca sa pot sa dau sub ei , ca pret.
Recunosc, imi este greu si penibil dar am f.f. multe cereri si ....asta este
Fac lucrul acesta pt. ca nici eu sa nu pierd si nici altii,(am cautat si peste tot se vind 10-30 seminte cu 5 pina la peste 10 lei plicul + taxele ) .
 

mirela06

Active Member
Bine Constantine. :)
Cine vrea ceva ,sa-mi dea adresa pe pm si sa” vorbim” ce anume doreste .
In general , am hotarit ca pt. forumisti , semintele de rosii sa le dau 2 la un leu , mai putin blak thula care le voi da cu un leu, plus taxa postala.Oricum am sa ”gresesc ”ceva in plus la numarat :rofl: Celelalte mai trebuie sa caut sa vad la altii ca sa pot sa dau sub ei , ca pret.
Recunosc, imi este greu si penibil ca fac asta dar am f.f. multe cereri si fac lucrul acesta pt. ca nici eu sa nu pierd si nici altii,(am cautat si peste tot se vind 10-30 seminte cu 5 pina la peste 10 lei plicul + taxele )
 

interval

Active Member
Am trecut astazi prin piata si am vazut fasole boabe in mai multe culori: unele visinii, altele maronii, altele inspre gri, dar un gri spre bej

Am citit ca prietenul nostru Constantin cultiva 11 soiuri. El sau poate altcineva ma poate ajuta sa aflu mai multe.
 

mirela06

Active Member
Depinde de boabe.Cu cat sunt mai mari cu atat arata pt. ce este buna fsolea.Daca sunt mari...pt. boabe si face o teaca mai aspra si uneori atoasa.Daca sunt boabele mai mici si teaca mai lunga inseamna ca sunt mai ales pt.a se pastra fasole verde.Asa am eu toate soiurile.Cu boabe mijlocii spere mici si negre un soi Polonez.Asa si cele de culoare cacao-cu lapte.Fac teci fragede si extrem de lungi iar ca productivitate...sunt pina f.tarziu la prima bruma.Am si cu teaca galbena dar nu mai am seminte ca tot am dat din ele si mi-au ramas doar de le-am pus in pamant, cam asa arata ce am facut singurica.Am plantat si de cele urcatoare si din cele ,,oloage,,

http://mirela06.sunphoto.ro/eu_singura_ ... _primavara

Iata cea poloneza cum era de productiva(poza de anul trecut cu ceva timp inainte sa moara iubirea mea.

http://mirela06.sunphoto.ro/fasolea/18147338

Toat asa am semanat si din cele ,,la metru,,fasole gustoasa ,extrem de lunga,subtire si care da si eleganta unei mese,merg si murate, merg si in ciorbe

Asa arata cea la metru

http://mirela06.sunphoto.ro/aa----VINZA ... E/24273264
 

victoria

Active Member
am pus si eu vreo 3 soiuri urcatoare,mai am inca vreo 3 si 3 oloage de pus.
Laura aia la metru e foarte buna.Am si eu
 

victoria

Active Member
Mie mi se pare mai dulce decat cea galbena fideluta.Doar sa ai grija cand o culegi ca se trece repede.Cel putin asa am vazut la soiul meu :D
 

mirela06

Active Member
Pai se culege cand depaseste 50 cm sau mai putin.
Este mi nunata si pe langa faptul ca nu produce,,turbulente," este si f.frageda :D
 

victoria

Active Member
eu am noroc ca nu imi produce turbulente nici macar aia boabe,ca pun un cartof intreg la fiert in ultima apa si gata :)
Eu o culeg cam pana in 40 cm pe a mea :)
 

mirela06

Active Member
Pot s-o las,,sa fierb de 3 ori in clocot si tot de atatea ori sa arunc apa sa o rog...tot ma necajeste.
Victorito poate cu idea ta cu cartoful si sa iau si metoda lui Anknic...o combinatie de doua...daca auziti o bubuitura,eu eram :oops: :D si fasolea mea.
De aceia prefer pe cea pastai si aia pana nu s-au format bobitele :D
 
Sus