Fasole verde

A

Anonymous

Guest
O "smecherie" pentru ca semintele de fasole verde sa incolteasca mai repede;
Puneti boabele de fasole intr'un recipient cu apa si scoateti toate boabele care plutesc (nu sant bune de germinat)
Scoateti boabele bune si puneti'le la uscat.
Apoi le puneti intr'un saculet si le bagati la congelator unde vor sta timp de 15 zile.
Dupa 15 zile, le scoateti si le plantati. In general ele incoltesc in 15 zile dar cu metoda asta o sa le vedeti iesind din pamant dupa 6/8 zile. :D
 
sau le lasi in apa 48 ore si incoltesc in 3 zile, fasolea are o rezistenta slaba la frig si seceta,asa ca nu trebuie sa ne grabim cu pusul in gradina, eu am semanat in recipienti de smantana de 1 l. cate 5-6 boabe pe circumferinta si il plantez in gradina cand afara nu mai scade temperatura sub 12gr.celsius, am incercat asta si cu fasole oloaga (pitica ) si cu fasole pe arac (eu o pun pe spalier inalt de 3m, as pune-o si mai inalta dar nu am teava asa inalta ) le irig noaptea de la 0ra 3 la 5 dimineata prin aspersie odata la doua saptamani alternativ cu irigarea in brazda (sau la nivelul solului ) si obtin o productie f . mare.
acum in perioada 25iunie -1iulie pun fasole pe arac sa am pana toamna tarziu, am cate 11 soiuri de fasole, toate pe o suprafata de 500 mp.
in alti ani am avut in doua locatii si in una nu le-am irigat (cam 200 mp. ) productie mult mai mica toate numai in loc insorit si la distanta 70 cm pe rand am plantat cate 2 boabe de porumb, fasolea o dirijam pe ata separat pe langa porumb.
in alti ani am incercat in loc umbros (sub nuc , mai la margine ) ,putine pastai ,dar f. fragede si pana tomna tarziu ca nu cadea bruma pe ele,
ma-m jucat prin gadina --pardon experimentam
 
A

Anonymous

Guest
Buna ziua Constantin,

Constantin; "sau le lasi in apa 48 ore si incoltesc in 3 zile" :roll:




Eu; Imi pare rau ca fotografia nu este destul de clara dar iti rescriu ce sfat dau ei pe cutie;
"A noter; ne pas faire tremper les grainesde haricot avant le semis car il y a perte de germination"
Traducere (poate nici nu am nevoie sa o fac) De notat; nu inmuiati semintele de fasole inainte de semanat pentru ca exista o pierdere de germinatie. (scuze pentru utilizarea limbi Romane :oops: )

In titlul mesajului pe care l'am pus cred ca am specificat bine "fasole verde" vezi o diferenta intre fasolea verde si galbena sau boabe ? nu cred ca au acelas comportament de dezvoltare !

Constantin; "fasolea are o rezistenta slaba la frig si seceta,asa ca nu trebuie sa ne grabim cu pusul in gradina"

Eu; Cred ca faptul de a accelera incoltirea unei seminte este foarte util pentru a evita ca plantele sa nu se sufoce din cauza buruienilor. Cred ca nimeni nu te impiedica sau te obliga sa pui fasolea in pamant pe -12 grade

Mersi pentru idea de a asocia porumbul cu fasolea :D

Bun gradinarit !
 
imi pun la lada 20 kg oparita-apoi refrigerata si dupa aia pusa in congelator mancam in fiecare saptamana cate o punga de 1 kg
sau

o fierbem pe 3/4 ,o insiram pe ata, o uscam la umbra pe cea verde si la soare pe cea galbena ,pana se farama cand o strangi in mana o depozitam in camara in pungi de hartie sau saculeti de panza
 
A

Anonymous

Guest
...am impresia ca numai asta mancati tot anul, asa e ?
 
A

Anonymous

Guest
ce mai cultivi inafara de fasole, fasole si iar fasole ?
...pe bune !!!
 
A

Anonymous

Guest
"parca fasolea din poza ar fi fideluta pt conserva"
Nu stiu cum se numeste in Romania dar se conserva bine la borcan si in congelator .
 
Nevaci a spus:
ce mai cultivi inafara de fasole, fasole si iar fasole ?
...pe bune !!!
rosii 250 fire , varza100 fire,morcov 25 mp. patrunjel 25 mp. cartofi 500 mp ardei grasi 100 fire , ardei capia 100 fire ,ridichi de luna 25 mp , ridichi negre 50 buc in rand pe langa rosii , salata 2 soiuri la fiecare luna alta semanatura pt consum , ceapa verde si uscata , ceapa rosie , usturoi verde si uscat cate 25 mp, ,telina 25 fire , leustean 5 radacini , 20 fire castraveti pe spalier ,cimbru un rand pe langa rosii, spanac 2 soiuri a cate 25 mp , porumb pt pasari si porunmb pt floricele (pop corn ),intercalat cu fasole. am mai incercat dar nu a mers bine: busuioc,vinete , porumb dulce ,tot incerc sa plantez un castan comestibil, pe marginea gradinii am pus 50 fire floarea soarelui .

pomi si arbusti :peri 2 soiuri ,meri 2 soiuri ,visini 2 soiuri ,pruni 3 soiuri ,capsuni 2 soiuri, coacaze rosii 2 soiuri ,coacaz negru 2 soiuri , agrise 3 soiuri,zmeur si mur fara tepi,diverse flori de gradina.

ex. fasolea am mai cultivat-o si pt, frumusetea florilor ( 11 soiuri)

am mai cultivat 2 serii de pleurotus : una pe plop durata 3,5 ani si una pe fag 4,5-5 ani

am crescut 15 gaini rasa ouatoare si 31 gaini rasa grea pt carne - cu reteta proprie de furajare.

10 familii de albine

daca am sa gasesc pozele , am sa le pun pe forum , am avut ceva probleme cu calc. si a trebuit formatat

asta e.
 

mirela06

Active Member
Ca avenit vorba de fasole, am cumparat, anul trecut niste seminte, mici si negre.Vinzatoarea mi-a spus ca este o fasole extrem de subtire, f. gustoasa si cresc enorm de lungi tecile, putind sa tai din ele si iar cresc. Am luat asa ceva. Au crescut, adevarat, f. lungi, f. subtiri si la gatit bune. Nu dau gustul fasolei verzi obisnuite, dar eu am adoptat si metoda muraturilor in amestec cu mai multe, sau cu ardei iute. S-au consumat f. repede pt ca am fost curiosi, iar la mesele festive a fost o curiozitate. Si anul acesta am pus. http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/HL ... HPIUWBNLWR
 
Sus