Fargesia Murilae

roxanasoare

Member
Am cautat prin forum informatii despre acest tip de bambus pitic, si negasind nimic, m-am gandit sa creez un nou subiect. Se mai numeste si bambusul umbrela.
Tocmai am cumparat unul si l-am plantat intr-un ghiveci mare de compozit, intr-o combinatie de pamant de gradina, pamant de flori si putin nisip. Acum tufa este destul de mica si frunzele au tenta galbuie.Ghiveciul este afara, langa peretele casei. Este o specie de bambus neivaziva, deosebit de frumoasa, vesnic verde si ajunge la maxim 2m.
As vrea sa stiu daca mai are cineva si in ce fel de pamant l-a plantat. O sa pun si poze ca sa il vedeti.
 

Roxana Peled

Active Member
Am si eu unul extrem de asemanator, nu stiu daca e asta sau nu pentru ca eticheta lui e dusa de mult :)
Vestea buna este ca il am de vreo 2 ani si a rezistat cu stoicism, vara/iarna, canicula sau ger. Vestea proasta e ca nu a dus-o niciodata foarte bine :( . Se vede ca ceva nu ii convine si nu am nici cea mai vaga idee ce :? . Nu i-a placut nici la soare nici la umbra, nici udat prea des, nici udat mai rar ... dar ... atata timp cat e inca in viata eu sunt ok cu el.
 
Sus