fallopia auberti

v.cristina

Active Member
Sincera sa fiu nu cunosc prea multe date legate despre aceasta planta Pot sa spun doar ca pentru cei care iubesc plantele cataratoare si doresc acoperirea unui zid sau a unui gard daca aleg fallopia nu or sa regrete. Eu personal am fost uimita de rapiditatea cu care a crescut in comparatie cu alte plante cataratoare ( vita canadiana, wisteria, campsis, lonicera alba si rosie) pe care le-am plantat in aceiasi perioada. Deasemenea astept sfaturile voastre legate de ingrijirea, taierea si conditiile de iernare pe care trebuie sa i le ofer pentru a trece cu bine perioada inghetului. :D
 

adiadi

Member
Polygonaceae
Liana, viguroasa cu crestere rapida (pana la 6m pe an)
Frunze: mici, verde inchis, decorative, se pierd dupa primul inghet
Flori: albe, delicate, in panicule lungi de 20cm, iulie-octombrie
Amplasament: soare sau partial umbrit
Temperatura minima: -25oC
Dimensiuni: acopera repede suprafete mari
Ingrijire: usor, suporta solurile sarace si uscate, dar creste mai repede in soluri fertile, umede. Prefera locurile insorite. Se tunde cand devine foarte mare, sau pentru curatare. Acopera cu usurinta garduri inalte, pergole, ziduri. Este expansiva.
Inmultire: butasi semilemnosi, vara
(DOAR ATAT AM GASIT DESPRE "PLANTUTA" ASTA)

ps: am gasit la gardener.ro -LIANE
 

v.cristina

Active Member
Dupa 4 ani de zile fallopia este cea mai mare si bine dezvoltata cataratoare de la mine din curte ; in aceasta perioada a acoperit foisorul si a ajuns si la vecini , este de-a dreptul de neoprit ;-) ;-) Asa cum am mai spus , este o planta nepretentioasa cu o viteza de crestere uluitoare din pacate radacinile ei care au format pe sub pamant o adevarata tesatura impiedica dezvoltarea altor plante din apropiere.
 

fixpix

Active Member
Pff, o fi buruiana cu care m-am luptat sambata?
Pe langa casa vecinilor, intre casa si randul de Mahonia mi-a crescut o buruiana, taratoare/cataratoare, arata cam ca asta, cu niste radacini grosute, albicioase, usor de rupt, etc.
O adevarata panza de radacini sub pamant!
Sper ca am SCAPAT!
 

v.cristina

Active Member
fixpix a spus:
Pff, o fi buruiana cu care m-am luptat sambata?
Pe langa casa vecinilor, intre casa si randul de Mahonia mi-a crescut o buruiana, taratoare/cataratoare, arata cam ca asta, cu niste radacini grosute, albicioase, usor de rupt, etc.
O adevarata panza de radacini sub pamant!
Sper ca am SCAPAT!

oare de ce ai vrut sa scapi de ea?? mai bine ii puneai niste gratare sa se catere :p
 
Sus