Fainarea

Erwin

Member
Tot am auzit de fainare, am si vazut la cineva fainarea. Avea niste begonii foarte frumoase, dar frunzele erau albe, ca si cum le-ar fi cernut faina Aveti idee daca se poate trata cu ceva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am folosit Topsin sau Dithane (lasa pete pe frunze) impotriva fainarei. Cand am folosit Topsin intensiv ... n-am mai avut fainare cativa ani. Vorbesc serios!
 

LuizaM

New Member
Fainare la trandafirul pitic

buna, am si eu o problema cu fainarea la trandafirul meu pitic. Lastarii sunt atacati sistematic. Am citit tot pe forum ca da rezultate bune Dithane, insa nu stiu in ce concentratie sa pulverizez planta. Ma puteti ajuta?
Multumesc!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei se amesteca cu 10 L apa. Solutia se prepara in cantitatea necesara si se calculeaza proportional.
 

acacia

Member
Am si eu un trandafir atacat de fainare, imi puteti spune va rog unde sa gasesc in Bucuresti farmacii fitosanitare.
 

Negoescu A

New Member
Am o Areca la care am văzut prima oară niște puncte albe, ca un puf foarte fin, începând cu luna Iulie. Nu am luat problema in serios, dar cu timpul, aceste puncte s-au extins, acoperind tulpinile (predominant), dar si baza de plecare a frunzelor. O țin intr-o camera nu foarte aerisita, dar foarte luminoasa, fără soare direct si este plantata int-un ghiveci cu bazin de apa la baza acestuia. Am bănuit ca este fainare, iar de la un magazin de plante, mi s-a recomandat Kumulus DF(basf). Am pulverizat planta cu soluția obținută ... dar nu pare a avea efect insemnat!
In primul rând am presupus corect ca este vorba de fainare?
Greșesc undeva? Unde?
In plus exista riscul de a se extinde la alte plante verzi: Ficusi, Diefenbachia, etc?
Se poate o recomandare autorizată, va rog?image.jpegimage.jpeg image.jpegimage.jpeg
 

adrianam

Well-Known Member
Mie nu mi se pare a fi fainare, dar nu as putea sa-ti spun ce sunt. Par mai degraba niste paduchi.
 
Sus