Fainarea

A

Anonymous

Guest
Fainarea este denumirea generica a unei boli produse de mai multe microorganisme. Ascomycetes, Ord Erysiphales. Ele au caracteristici comune ... si bineinteles printre fungicide se gasesc niste substante care actioneaza, in masura mai mare sau mai mica, asupra intregii grupe de ciuperci.

Atacul lor se manifesta de regula prin mici puncte de ingalbenire, apoi prin aparitia unui puf alb pe ambele fete ale frunzei, iar in final pete necrotice de la galben spre maro sub acest puf. Infectia are loc de obicei la temperaturi moderate .. 18-22 grade Celsius in conditii de umiditate 50-90% (destul de mare intervalul).

Combaterea fainarii se face chimic, inca de la primele semne ale bolii, cu produse ca Topsin, Tilt, Shavit, Systhane .. etc ... (nu si Alliete), respectand concentratiile indicate pe eticheta. In caz ca pe eticheta nu vedeti planta voastra .. cel mai bine puneti o intrebare pe forum.
 
A

Anonymous

Guest
Boli si daunatori

Master, de unde naiba apar ciupercile astea??!!! Eu am avut pe kalanchoe. Le-am jumulit de numa-numa!! Acum le-am plantat direct in pamint in gradina. Mi-am zis ca daca fainarea a aparut intr-un anumit mediu,apoi o disparea in altul total diferit!!!
 

d33a

New Member
Fainarea e acelasi lucru cu mucegaiul alb? Eu am un trandafir cu frunzele acoperite de un praf alb si sunt de culoare deschisa- galbui- albicios. In rest nu are alte pete pe frunze. L-am stopit cu un antifungic. Nu stiu in cat timp ar trebui sa apara rezultatele... :(
 
A

Anonymous

Guest
Daca ai fainare pe trandafir in acest an secetos si cald inseamna ca il uzi pe frunze.Nu e voie,mai ales daca nu are prea mult soare pe zi.
 

d33a

New Member
Pai nu l-am udat pe frunze. A stat in casa in ghiveci. Acum e afara, dar nu in plin soare. Ar ajuta cu ceva sa stea numai la soare?
 
A

Anonymous

Guest
Da! Trandfirul iubeste soarele, ca sa o duca bine necesita minim 4 ore soare direct.Minim :suparat:
 

dorinas

Member
Fainarea nu-i acelasi lucru cu mucegaiul alb.Mucegaiul alb apare pe pamant iar fainarea pe frunzele si lastarii plantelor.De obicei fainarea nu dispare dupa o prima stropire decat daca atunci a aparut.Cel mai bine este sa-l stropesti de mai multe ori, cam la 7-10 zile interval, pentru siguranta intrucat e o boala destul de neplacuta si se intinde repede.
 

25aaf

Member
Masterwind, m-ai putea ajuta TE ROG cu un raspuns?
Ieri am stropit cu topsin(sper sa nu fie prea tarziu) aproape toate plantele decorative, chiar si trandafirii; de la o verbina s-au "molipsit" petuniile invecinate si tot asa...Pe plic insa, in afara de concentratie, nu scria cand (si daca) se repeta stropirea. Crezi ca e suficienta o singura stropire sau...?
Multumesc, anyway :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Este posibil sa fie nevoie sa mai stropesti si peste cateva zile. Nu trece mereu de la o singura stropire.
 

25aaf

Member
Multumesc mult, Cornelia; am insistat sa aflu gandindu-ma ca poate le fac rau stropindu-le dupa bunul meu plac (fie el dictat de intuitie).
In speranta ca nu profit de bunavointa ta, te-as ruga sa-mi spui daca le stropesc din nou si pe cele neatacate .
P.S. : ...profit acum de ocazie sa-ti multumesc si pentru faptul ca ai tot facut ordine in mesajele mele haotice si sa te :*
 
Sus