F. Cordata altoit

vali

Active Member
Moderator
Desi nu-mi place specia si nu o consider un bun candidat pentru bonsai, m-am pricopsit si eu cu un exemplar... De ziua mea, in 2007.
Era un trunchi ca un cartof, care avea infipta in varf o ramura de F. microcarpa (cel mai probabil, ”Panda”), trasa in lateral, astfel incat sa ascunda taietura urata aplicata trunchiului. Insuficient, pentru ca taietura se vedea oricum. Si se mai vedeau si urmele sarmei pe ramura :| .

Primul gand (dupa ce m-am impacat cu ideea ca de-acum e-al meu) a fost sa iau cateva ramificatii din ramura de Panda si sa le grefez in continuare pe taietura din varful trunchiului, pentru a ascunde mai mult ”uratenia”. Lucru pe care l-am si facut, cateva zile mai tarziu. Dupa un timp, am constatat ca trunchiul (care la specia in cauza nu este altceva decat o radacina tuberculara) incepuse sa se altereze undeva la zona de contact cu solul, pe o portiune destul de insemnata. Cred ca asta a fost motivatia perfecta pentru a scapa de ”cartoful” pe care nu-l puteam suferi. Am pregatit o marcotare, undeva la 5-6 cm de varful trunchiului, am infasurat totul in muschi sphagnum si – date fiind si grefele de ramuri – pana prin apr.-mai 2008 am uitat de el.
Dupa separarea marcotei si plantarea sa intr-un nou vas, a fost lasat iar in pace, pentru a se stabiliza in noul mediu. De-acum, incepuse sa arate si el a copacel.
Practic, nu l-am mai lucrat decat luna aceasta, cand i-am redus masiv ramurile. CULMEA: la nici 3 zile de la operatie, au inceput sa-i apara si radacini aeriene... Daca le-as fi vrut, precis ar fi trebuit sa ma rog de el :).

Imagini aici http://s466.photobucket.com/albums/rr23 ... =slideshow
 

bandi87

Member
is curios ce va fi din el peste 2-3 ani....sper sa-ti iasa ce-ti doresti...mie tot timpul mi se par acesti copaci ca niste statuete din epoca de bronz cu mama natura si zeita aia obeza...parca e videoul ala: "i like big butts and i can not lie.." :rofl:
 

DracuMic

Member
ma nu stiu ce sa zic da` mi se pare curios,tare curios.!
Vad ca ai timp sa faci slide-uri....tre neaparat sa ma pensionez :rofl: :rofl: :rofl:
Stiu cine o sa zambeasca acum cand vede partea cu radacinile aeriene :) , poate te-o fi blestemat cine stie :rofl: :rofl: :rofl:
Trebuie sa te prezentam neaparat lui Morten Albek ca vad ca incepi sa tragi la mame si shohini.! :mrgreen:
 

vali

Active Member
Moderator
:rofl: Pai, mai DM-ule... slide-urile nu le fac eu... le face Photobucket-ul direct. Si am optat pentru varianta asta, tocmai pentru a nu mai sta sa bag ”de mana”, poza cu poza, in textul postului :) .
Dar de pensionat, poti sa te pensionezi :D . Numa' fa-ti provizii de sarma inainte :rofl:

Cam banuiesc si eu cine zambeste pe sub mustati la radacinile alea... Si eu cred ca de la el mi se trage :)
 

DracuMic

Member
He he,Sa terminat cu proviziile ca am schimbat postul in firma.
am ramas cu ce am putut aduna pana acum.
da lasa ca stiu de unde sa cumpar cand imi trebuie,in 2-3 oameni o fi mai ieftin..
 

vali

Active Member
Moderator
Pai vezi? Doar ai schimbat locul de munca in cadrul aceleiasi firme si ai ramas fara sarma :) , dar sa te mai si pensionezi?... Ramai fara muuulte altele :D .

Dar cu sarma nu-i niciun necaz. Se gaseste peste tot si nici nu este asa de scumpa. La Practiker, Bricostore, sau alte-alea, un colac de 100m e in jur de 50 lei, grosimi de la 1mm pana la 5-6mm, sau cum ti-e norocul sa gasesti.
Mai mult iti ia cu scosul izolatiei si cu arderea... (iar aici e avantajul pensionarilor, c-asa e-n tenis :) ).
 

Sash

Active Member
lorena89 a spus:
Buna ziua!
Am citit cu mare atentie posturile legate de bonsai. Recunosc ca, nefiind o impatimita a acestor plante (desi s-ar putea sa ma regasesc in meticulozitatea ingrijirii lor), ma depasesc multe din explicatiile "tehnice" despre ingrijirea lor.
De aceea va cer ajutorul specializat in cazul micului meu bonsai (adica studiu de caz :D ).
Precizez ca il am din 2008, nu i-am schimbat pamantul si nici nu l-am tuns.
S-a comportat foarte bine pana acum dar incepe sa nu mai arate a bonsai; are un aspect neingrijit, iar eu nu stiu ce tehnica de tundere sa-i aplic.
Va rog sa ma ajutati!

http://lorena89.sunphoto.ro/
vali a spus:
lorena89 a spus:
S-a comportat foarte bine pana acum dar incepe sa nu mai arate a bonsai; are un aspect neingrijit, iar eu nu stiu ce tehnica de tundere sa-i aplic.
Dat fiind ca nu esti o impatimita, asa cum ai recunoscut, ai putea sa te rezumi la o tundere de mentinere a conturului coroanei. Asta implica eliminarea tuturor ramurilor sau portiunilor de ramuri care ies din conturul coroanei.
Fiind un ficus altoit (trunchiul de cordata si ramurile probabil de "panda") ar fi indicat sa elimini si toate ramurile care au aparut mai jos de punctul de altoire, pentru a nu avea 2 feluri de frunze in coroana. Din imagini deja se vede clar diferenta dintre ele si nu este prea estetic.
 

lorena89

New Member
@ vali: Multam fain, Vali. Inca mai am intrebari, nu sunt complet lamurita dar am sa revin in alta zi, la o ora mai potrivita :D
Tare as vrea sa vad si eu albumul tau, acel link de la primul post, poate asa mai prind si eu cate ceva; din pacate, la deschidere imi apare o fereastra cu parola... :(

@bandi: In albumul tau, la ficus bonsai, e o fotografie cu ficusul in punga. Intrebare: Cum se numeste planta din stanga bonsaiului? Am si eu una si nu am reusit sa o identific. Multumesc.
 

lorena89

New Member
Multumesc, Vali!
Pozele acelea cu r.i.p. m-au intristat :( , mai ales ca proiectele pareau promitatoare (cel putin, din punctul meu de vedere).
Revin cu cateva intrebari, asta dupa ce mi-am facut curaj sa "ciopartesc" bonsaiul.
1. Tai asa, brutal, la baza crengutelor crescute inestetic (dupa cum am aratat cu liniile rosii)? Trebuie sa pansez ranile? Daca da, cu ce? Citisem in una din postarile tale dar, la cat de stufos e capitolul Bonsai, nu mai stiu unde sa caut... :D
http://lorena89.sunphoto.ro/plantele_din_casa/14992603

2. Am facut si un detaliu la tulpina; e una sanatoasa? Nu mai trebuie sa curat pe ici, pe colo?
http://lorena89.sunphoto.ro/plantele_din_casa/14991996
 

vali

Active Member
Moderator
lorena89 a spus:
Pozele acelea cu r.i.p. m-au intristat :(
Deh, mai moare lumea...

1. Ramurile care sunt aparute mai jos de punctul grefarii (deci, cele de "cordata") trebuie eliminate de la baza. Asa ca taie "fara mila" :) sau "brutal", cum iti e mai la-ndemana :) . La cat sunt de subtiri, nu e cazul sa te complici cu "bandaje"... Ranile vor fi mici si se vor vindeca de la sine.
2. Din ce vad in imagine, pare sanatoasa. Nu-mi pot da seama ce-ar fi de curatat... Poate doar eventuale radacini aeriene moarte.
 
Sus