Expozitii cu violete

Mihaella

Member
Am aflat ca se tine expozitie de violete la Gradina Botanica din Bucuresti intre 10 si 12 mai. Program 10-18. Alte detalii nu stiu, stiu doar ca ma duc chiar daca e cu sau fara vanzare. :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Dragelor, am fost si eu la expozitia de violete africane din Montreal...o premiera pentru mine. Mi-a placut si am murit de ciuda cand am vazut ca toate violetele care mi-au picat la suflet erau deja vandute cand am ajuns eu. Cei care le-au cumparat au putut abia astazi sa le duca acasa, ele raman expuse pe toata durata expozitiei. Asa ca am venit acasa cu 6 frunze si dorinta arzatoare ca intr-o zi sa am si eu o Lyon's Red Rocket :rugaciune:

Acestea au fost preferatele mele. Prima are culoare mea preferata, iar celalalte doua parca sunt niste ingerasi delicati. Vad ca in general eu prefer violetele mai mititele.



Iar acestea sunt frunzele cu care am venit acasa victorioasa:




Si aici aveti ablumul intreg cu imagini de la expo: http://s1353.photobucket.com/user/onlyv ... t=3&page=1
 
ruxitzika, in ce stadiu au ajuns frunzele ? :)

Ne potrivim la preferinte in ceea ce priveste piticutele, eu si acum caut Rob's Chilly Willy :D
Iar Scrumptious e mult mai frumoasa in realitate :indragostit: :indragostit:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de intrebare Mihaela :D
Mi s-au prins doar trei. Dar tocmai ce am realizat ca sambata asta este din nou expozitie anuala in Montreal si ma mobilizez sa merg din nou. De data asta cumpar mai multe frunze. Am fost foarte lenesa in ultima jumatate de an si nici nu stiu cum mi-au trecut puiutii peste iarna.
Peste circa o saptamana revin cu vesti si cu poze. Trebuie sa-mi actualizez si blogul cu violete ca e prafuit rau de tot.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Revin cu poze de la expozitia din acest an. Desi s-a organizat sambata inainte de Paste, a fost plin. Oameni multi, entuziasti, flori frumoase...ce poate fi mai frumos?
Anul viitor sper sa reusesc sa ajung si la cea din Ottawa, care e cam la doua saptamani dupa cea din Montreal.

Iata plantele premiante:





Si aici cateva din exemplarele care mi-au placut cel mai mult:








 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
minunate poze ,multumim :hug:

mi-am adus aminte de vremea cand aveam si eu o colectie ,din pacate nu ne-am inteles bine si am renuntat la ele ,dar imi plac mult si acum aceste plante minunate :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur ca va plac :hug:
Acum sa va arat si cu ce m-am intors acasa, ca doar nu era sa vin cu mana goala.



 
Sus