Expozitii cu violete

emeclau

Active Member
"Hi everyone,
The African Violet Society of Qld (Brisbane, Australia) show was held on the 24th and 25th of Oct - a very successful show by the amount of people through the doors and the speed in which the plant sales area emptied of plants!
I have just got the results in so here they are

Queen of the Show – Optimara Samoa
Runner-up to Queen of the Show – Heinz’s Good Vibrations
Best Miniature of the Show – Wishful Teen
Best Trailer of the Show – Cirelda
Best Gesneriad of the Show –Episcia ‘Checkerboard’ "

Photos are on our webshots album here
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... dF?start=0

In traducere libera, in perioada 24-25 oct. 2009 , in Australia, a avut loc show-ul anual de violete africane, show care s-a bucurat de mare succes, avand in vedere numarul celor care i-au trecut portile, precum si viteza cu care au disparut plantele din arealul destinat vanzarilor!
rezultatul expozitiei nu il traduc :rofl:
vizionare placuta :wink:
as lua cateva australience acasa...violete, bineinteles :)
 

marean

Active Member
Super,acum am fugit sa vad pozele !!!
Clau,si eu la fel as face,dar nu numai violete 8) :rofl: :rofl: !
 
Re:

In perioada: 29 noiembrie-2 decembrie 2012 va avea loc expozitia de violete africane si alte gesneriaceae la Gradina Botanica Bucuresti.
Program: 10:00-17:00
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Re:

georgy03021993 a spus:
In perioada: 29 noiembrie-2 decembrie 2012 va avea loc expozitia de violete africane si alte gesneriaceae la Gradina Botanica Bucuresti.
Program: 10:00-17:00
Ca sa pun si eu o intrebare tampita: e cu vanzare? :)
 
Re: Re:

Nu stiu.

Programul Expozitiei:
29 Noiembrie 2012:
10.00 - Deschiderea Expozitiei
13.00 – 14.00: Jurizarea pentru cea mai frumoasa violeta africana si cea mai frumoasa
Gesneriaceae, alta decat violetele africane
14.00 – Workshop “Separarea puilor de violete africane de frunza-mama si plantarea puilor”
15.00 – Workshop “Intinerirea violetelor africane prin afundarea in ghiveci”

30 Noiembrie 2012:
12.00 – Workshop “Inmultirea, ingrijirea, intinerirea episciilor”
14.00 – Workshop “Metode de inmultire a sinningiilor, hibridizarea minisinningiilor”
15.00 – Workshop “Gradina in container – Mini-terrarium”

1 Decembrie 2012:
12.00 – Workshop “Ingrijirea achimenesilor – inmultire, ingrijire in perioada de repaus, intrarea in vegetatie”
14.00 – Workshop “Kohleria – inmultire, plantare, udare, perioada de repaus”
15.00 – Workshop “Aranjamente florale – tomnale, de sf. Andrei, de Craciun”

2 Decembrie 2012:
14.00 – Workshop “Inmultirea streptocarpusilor prin frunze si divizarea tufelor”
15.00 – Workshop “Inmultirea violetelor africane - prin frunze, seminte, pui de tulpina si tije
florale. Propagarea chimerelor”
16.00 – Simpatia publicului - stabilirea varietatii castigatoare in urma votului publicului.
Inchiderea expozitiei.

Genuri din familia Gesneriaceae: Saintpaulia, Streptocarpus, Sinningia, Episcia, Kohleria, Petrocosmea, Chirita, Aeschynanthus, Alsobia, Columnea, Eucodonia, Nemathantus, Smithiantha, Streptocarpella, Gloxinella lindeniana
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
a fost cineva la expo?
pe net am gasit ceva info si am inteles ca a fost organizata de clubul roman al violetelor africane? mi se pare interesant ca exsita un astfel de club. stiti ceva mai mult despre el? cine face parte din el?
ce de intrebari... inca din prima zi a anului.
 

Roxana Peled

Active Member
Acuma nu ca ar fi vorba de tabere si apartenentze ....
Personal eu am intentionat sa ma duc dar ... cu riscul de a suna neromanticoasa ... daca nu se vinde nimic, e mai greu sa ma convingi sa-mi misc fundul pana la o expozitie de flori :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eram curioasa cum s-a desfasurat si ce s-a prezentat..si mai ales cine a organizat-o. Chiar ma bucuram ca exista si la noi o Asociatie a violetei, sau un club.
Eu am aflat de curand ca spre sfarsitul lui aprilie va avea loc expozitia anuala a Asociatiatiei Violetei Africane din Montreal, abia astept :idea:
 

Roxana Peled

Active Member
Cred ca si la noi mai e inca una in primavara pentru ca atunci cand am cautat-o pe cea in discutie pe net nu aparea decat una prin luna mai parca.
 

doina

Member
Poze de la o expozitie de gesneriaceae in Canada anul trecut
http://www.flickr.com/photos/ki/sets/72157631654293638/
Se fac expozitii de cateva ori pe an la rusi, poze de la o expozitie din octombrie aveti aici http://ukrsen.ukrbb.net/viewtopic.php?f ... 769#p77769
Anul trecut a fost o expozitie in Ungaria.

Expozitia de la noi a fost organizata de Valkiria, majoritatea violetelor au fost ale ei dar au mai expus cateva fete niste violete si alte gesneriacea iar Marmoset a expus episcii.
Nu s-a vandut nimic deoarece acestea sunt regulile in Gradina Botanica, poate pana in mai se va schimba asta.
 
Sus