Experimente- plante pe care le vom pastra in gradina

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa impartasim din experienta de gradinari - ce ne-a placut, ce nu ne-a placut din ceea ce am incercat anul asta si mai ales ce concluzii am tras in urma experimentelor...
In ceea ce ma priveste, note maxime au primit anul asta:
- crinii - n-am fost atenta la inaltimea fiecarei specii si la perioada de inflorire, anul viitor o sa am mai multa grija la plantare.
- sparaxis - au inflorit o perioada indelungata (cred ca vreo luna), merita spatiu extins la anul
- hemerocallis - frumos, florifer, inca ma mai gandesc cu ce sa-i combin
- frezii - alegere super reusita - la fel, infloresc de aproape o luna si coloreaza rondul meu de floricele
- ranunculus - foarte, foarte frumoase....dupa ce se trec frunzele se vestejesc si trebuie mascate de alte culturi
- gladiole - daca as fi luat in calcul faptul ca sunt flori inalte si viguroase si ca au nevoie de spatiu pe masura probabil ca ar fi fost mai apreciate in gradina mea. La anul incerc varianta gladiole + ierburi decorative :D
- Regina noptii - arata foarte bine doar ca vor creste inalte si e importanta pozitionarea in gradina
- Phlox - dar il voi planta direct in gradina
Dezamagiri:
- Ixia si margaritar din bulbi - nu mi-a rasarit nici una macar
- Bujor de la Patioplant - nu merita, creste foarte incet si probabil ca va inflori cand ajung eu la pensie :)
- Tigridia - foarte frumoasa dar floarea tine cateva ore dimineata asa ca ai mari sanse sa nu vezi floarea la ochisori :)

daca-mi mai amintesc ceva, revin cu completari
 

lelia

Well-Known Member
E o idee bine venita .Asa vom afla plantele cele mai rezistente .
Exmplu :ranunculus -s-a dezvoltat bine ,a inflorit ,s-a inmultit ,etc. ...la cel putin 5 forumisti ,atunci merita incercat ,cu cele care au facut fite ,la acelasi nr.de forumisti ,vom experimenta mai cu atentie .
 

Mali_

Member
Eu am avut rezultate foarte bune anul acesta cu lavatera trimestris, cu floarea soarelui, cu gladiolele si cu euphorbia marginata (floarea de gheata). Pentru anul viitor vreau sa plantez mai multe zorele si caprifoi ca sa imbrac gardul. Acum sunt in cautare de seminte de zorele. Si neaparat o sa incerc si eu hemerocallis.
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine au mers f bine :
* condurasii, din 3 plante am facut un covor de 1 mp, cu zeci de flori zilnic, in culori de portocaliu si galben si cu un parfum subtil din iunie pana in octombrie ;
* florile de gheata (euphorbia marginata) s-au dezvoltat de nota 10, si stau inflorite - inghetate muuult timp, pana in octombrie;
* verbinele din rasaduri plantate in gradina la loc semiumbrit, au facut zeci de flori si au lastarit in permanenta;
* Catharanthus roseus din rasaduri au crescut si au inflorit permanent toata vara;
* ochiul boului pitic din seminte mi-a facut o adevarata surpriza, nu ma asteptam sa se dezvolte si sa infloreasca exact ca in poza de pe plic;
* gaillardia aristata, perena, s-a dezvoltat uimitor si a inflorit non-stop din iunie;
* coada-soricelului colorata din seminte , perena, s-a dezvoltat uimitor de repede si a inflorit toata vara, cu toata ca am plantat-o intr-un loc mai nisipos si insorit, a rezistat cu brio, ba chiar i-a priit;
* sipica, din seminte, anuala, s-a dezvoltat repede si a facut zeci de flori pana acum :D
plantele acestea le voi pastra si la anul cu siguranta in gradina
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Populara Dle:
"Foaie vede si- o sipica
Trenule masina mica" cum sa nu o stii??? :eek:


SIPÍCĂ, sipici, s.f. Numele a două plante erbacee, una cu tulpina ramificată, cu frunze păroase și cu flori albe-albăstrui (Cephalaria transsilvanica), cealaltă cu flori gălbui-roșietice, întrebuințată în medicină (Scabiosa ochroleuca)
 

aleynad

Active Member
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
Ce-i sipica, Aleynad? Denumire populara sau stiintifica?

sipica e denumire populara, denumirea stiintifica e "scabiosa"
am cumparat in primavara de la hypermarket un plic cu seminte de diferite culori(alb, roz, lila)
 
Sus