experiment vanda

giulia

Member


vanda cumparata in 12 iunie - exact 3 luni in urma , intr-o stare destul de proasta dar totusi avea 3 pui .unul dintre pui era mai maricel fata de ceilalti astfel ca dupa 1 luna am vrut sa-l despart de planta mama reusind sa-l separ fara nici-o radacina .asa arata la 2 luni de la operatie , sta cu totul intr-o punguta
acestia 2 au inceput sa creasca repejor si in acelas timp planta mama a facut o frunza noua apoi au crescut doar puii .de fapt si radacinile aeriene .
deoarece puii sunt prinsi in aceeasi zona a tulpinii materne - lemnificata i-am despartit pentru inceput in aceasta formula , urmand ca pe parcurs sa iau alte decizii .fiecare ar avea radacini de supravietuire in cazul in care as despica tulpina ce ii uneste . deocamdata m-a parasit curajul .totusi un pic de praf de carbune voi presara pe taieturile facute .in prima poza vreau sa va arat ca planta mama are destule radacini - aeriene iar zona unde cresteau cei 2 pui era ca o radacina lemnificata , frunzele incepand sa creasca mai de sus .
 

sarselia

Active Member
Moderator
interesanta treaba!

sa iti creasc mari si sa te bucuri de multe floricele de la ei!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da chiar asa ca si eu eram tare curioasa de evolutia ei.
asta mai ales ca si eu am un puiut si habar n-am daca sa il mai las sau sa experimentez si eu cu el.

pupici
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am promis deja poze in sectiunea Vand si maine promit solemn ca imi fac timp si le voi posta.
inca e cam crudut ca sa zic asa puiutul si nici planta mama nu e chiar o regina deocamdata dar ma gandeam ca poate poate vor fi bine amandoua si poate voi avea curajul sa le fac o cezariana.

:)
 

mymo

Active Member
Da,am vazut.Cand te hotarasti sa te apuci de "experiment" sa faci poze si puiutului cu tot cu radacini.
 

sarselia

Active Member
Moderator
S-a facut!
asa voi face numai mai astept un pic pentru ca nu are inca destule radacini.

v-am pupat!
 
Sus