Experiment cu graviola

popescu gp

Well-Known Member
Am avut cateva seminte de graviola pe care le-am plantat in primavara intr-un ghiveci cu pamant pentru flori;cand plantutele au ajuns la cca 20cm le-am replantat intr-un ghiveci mai mare pe care l-am scos afara la soare direct si acum unele plante au ajuns la 1/2 metru;sa vad cum se mai comporta pana vine frigul si ca experiment o sa le bag la adapost sa vad cum se mai prezinta.Frunzele sunt bune pentru ceai indicat in diferite tratamente inclusiv cancer,dar au o mare cantitate de potasiu spre deosebire de fructe care au un continut mai scazut de potasiu.Nu cred sa obtin fructe atata timp cat nu stiu nici cum arata florile si cine le polenizeaza desi in Europa plata creste si in Spania.Va tin la curent cu rezultatele.
 

popescu gp

Well-Known Member
Am plecat in concediu 5 zile si udarea la planta a fost sporadica si vad ca nu are nimic;sa vedem ce se mai intampla
 

popescu gp

Well-Known Member
Nu am acordat o prea mare atentie decat cu udatul si vadca plantutele arata f binje ,ba am mai dat din ele si la doritori.Sa vad cum se mai comporta pana da frigul.
 
Sus