Experiment cu Ghimbir

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
mihai_c a spus:
Am luat si eu niste radacini de ghimbir (7 lei/kg de la Cora) si uitand de ele am vazut ca au inmugurit in punga. Deseara le pun in gradin ... :D
Radacina din cea "spalata" care se razuie pentru condimentare?
Asta da experiment.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihai....te rog mult..................destainuieste-te:ce face ghimbirul tau de experiment????

Sunt extrem de curioasa.Am pus si eu(am mai scris la alt topic) si as vrea sa stiu daca i-ai oferit ceva conditii mai speciale.
 

Roxana

Active Member
Ghimbir

Mihai, poate ai noroc si o sa reziste (o sa le placa) si asa te alegi si tu cu un Ghimbir.
Succes! :wink:
 

mihai_c

Member
Vestile nu sunt prea bune :( .

Am plasat radacinile de ghimbir in diferite locuri in gradina fara sa le acord nici o ingrijire speciala ulterioara. De atunci m-am uitat de cateva ori daca au iesit dar nu am vazut nici un semn (stiu cam cum trebuie sa arata frunzele). Deseara ma mai uit odata dar nu cred sa se mai fi intamplat ceva intre timp, dar poate cine stie acum cu toamna asta lunga... apropos, ieri am gasit un par inflorit ca in aprilie... :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihai,tu ai pus radacinile toate in gradina.
Eu am pus radacina in ghiveci cu pamint gras.Tin ghiveciul la soare si suprafata pamintului umeda.
Hai sa vedem daca vreunul dintre noi reuseste ceva.
Fiind doua moduri de plantare :roll: !?!
Daca nu si nu.........eu o sa mai insist.Poate cine stie?
 

ste

Member
Amandoua modurile sunt valabile, doar ca pentru cei plantati afara e foarte tarziu, ingheata peste iarna. Gabiuta pentru cel pus in ghiveci trebuie sa ai spatiu, creste destul de mare. Eu am avut si in ghiveci si in gradina dar pentru ca n-a aparut nici macar o floricica mica am abandonat experimentul...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sper din inima sa faca macar o frunzulita........ca apoi il mut daca este cazul!Oricum va voi tine la curent cu evolutia lui.Tot daca va fi cazul :tavalit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa va mai spun cite ceva despre ghimbir:
-japonezii il folosesc pentru aromatizarea brinzei "tofu".........
-chinezii il considera "antistres"........
-pus in otet acesta se aromatizeaza si se foloseste apoi la salate.......
-berea de ghimbir este folosita si ca bautura racoritoare(concentratia de alcool este nesemnificativa) si ca avind proprietati medicinale.
Initial berea de ghimbir a fost folosita ca bautura de familie in Anglia secolului XVII .Apoi a "emigrat" in State...............unde a fost interzisa in perioada prohibitiei .
Si tot pe la inceputuri ea era preparata din miere,ghimbir ,lamiie,drojdie lasata sa fermenteze ( ca sampania )si(accentuez si-ul) dupa imbutelierea ei in sticle de ceramica smaltuita in interior..........

Iardaca vreti sa fabricati in casa bere de ghimbir.......iata o reteta:
-doua linguri radacina proaspata de ghimbir maruntita
-doua lamii
-1/2 kg.zahar
4,5 l de apa
-o lingurita acid tartric
1/2 lingurita drojdie uscata

Lamiile feliate,ghimbirul.acidul tartric si zaharul se pun intr-un recipient sa fiarba 5 min.Se lasa la racit.Se presara deasupra drojdie si se acopera cu un capac.Dupa cca.12 ore se strecoara amestecul.Se toarna lichidul in sticle(de plastic).Fiindca bautura va incepe sa fiarba va trebui dat jos capacul ca sa nu se formeze presiune in interior.Berea este gata cind sticla devine tare.Aceasta se intimpla in cca.24 de ore.Se pastreaza la rece si se consuma in primele trei zile de la fabricare.

Si inca ceva:nu a aparut nimic din radacina pusa la prins :( :( :( deocamdata!!! 8)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De la inceputul lui septembrie cind am pus radacinile de ghimbir in pamint nu s-a intimplat absolut nimic. :(
Si fiindca(virgula) curiozitatea ma macina profund :rofl:am scormonit sa vad ce si daca mai exista ceva.
Ghiveci mare,conform indicatiilor lui Ste,deci mult pamint.Scormon.........si............
ghimbirul exista.Mai umflat putin :? decit l-am pus dar fara nimic altceva vizibil.Nu tu o radacinuta,un firisor.........ce frunze?????Nici pomeneala. :cry:
Il las la dospit poate se indura si face si el ceva-ceva intr-un oarecare viitor :mrgreen: cu punga aferenta pe cap sa-i fie si lui cald! :|

Informatii pentru cine doreste experimente cu ghimbir :giggle:
 

alin

New Member
inradacinarea ghimbirului

Si eu am incercat. Prima data l-am pus in ghiveci cu pamint dar a putrezit.
A doua oara l-am uitat in punga in bucatarie si surpriza:dupa o luna a inradacinat si a dat un lujer. Acum este pus in perlit si vad ca ii merge bine.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta a spus:
Unul ramas arata asa: :oops:
zi_inflorata a spus:
planta verde miroase la fel de frumos, gabiuta?
Gabiuta a spus:
Da,miroase la fel.Iar cind este pus in mincare este parca si mai parfumat :)
mirela06 a spus:
Acum, ceva timp, am cumparat radacini de ghimbir. L-am pus intr-un ghiveci si a crescut mare. L-am adus la gradina si l-am plantat afara. Nu a trecut mult timp si a murit. Care a fost greseala?. Solul, la vremea aceea nu l-am imbunatatit si era numai lut. Ghimbirul avea nevoie de sol acid, mai aes ca l-am crescut in asa ceva si drept raspuns a disparut. Am sa incerc din nou. Ramine sa fac rost de ghimbir si ma pun pe treaba :)
thea a spus:
Mirela am patit si eu la fel:am luat rizomi(?) din magazin si i-am plantat direct in gradina(trebuie sa spun ca s-a intamplat acum multi ani);au crescut niste tulpini uriase si la un moment dat am incercat sa caut rizomii:nimic.Ar fi putut fi mai multe cauze la mine;eu initial i-am tinut in frigider pana le-au dat muguri ca la cartofi,au rasarit ...dar mai departe nu stiu ce s-a intamplat.
Gabiuta a spus:
Si eu am avut in ghiveci.Creste mare,frumos,nu e pretentios de loc,frunzele sunt mult mai parfumate decit radacina care o gasim la supermarketuri,imbatator chiar ;parfumeaza mincarurile dar in gradina cred ca nu ii merge si nu inteleg de ce.Dupa ce l-am pus in gradina si la mine a disparut :( insa altul nici nu am mai pus.La toamna poate la ghiveci....
mirela06 a spus:
Pai, oricum, Thea, din rizomii din care au dat, cred, ca trebuie sa consume sa poata sa se dezvolte viitoarea planta. Mai apoi, spre maturitate, sau la toamna se produc tuberculii aceia, la fel ca la cartofi. Eu am facut greseala ca l-am pus din pamint cu mranita, padure si nisip, direct in solul din gradina, acesta nefiind pregatit in prealabil. Asa ca, fiind lutos, dupa udare, stringea planta si astfel l-am distrus. Nu am trecut pe la Craiova sa iau de acolo niste ghimbir, iar in Severin su am vazut demult. Cred ca, nefiind cerere ,nu aduc. :(
 

mirela06

Active Member
Minunat Meli.
Acum suntem 2 cu ghimbir in gradina iar de la anul voi reincerca asa cum ai luat tu,sa cultiv si din cel cumparat din magazin.
Felicitari :D
 

melimeli

Active Member
idea este sa nimeresti cat de cat proaspat si sa aibe mugurasi care stau sa plesneasca :wink:
problema mea este alta acum :rofl: am citit pe un forum unguresc ca nu se prea face din cauza ca nu prea rezista la temp. de sub 10 grade

eu folosesc de vreo doi radacina de ghimbir,iar praful care se gaseste la plic de kotany cam de un an din care fac un amestec de condimente pt. carne super :)
1 plic ghimbir
1 lingurita piper
1 lingurita boia
1 lingurita si jumate sare
1 plic boabe de mustar50g(pe care il macin cu rasnita)
 
Sus