Eutopia Gardens

Ema

Member
Am primit astazi comanda de la Eutopia. 7 colete destul de mari , transportul a costat 260 lei prin Cargus. Foarte , foarte mult , cei de la Fancurier parca au tarife mai mici.

Am primit 10 cotoneaster horizontalis , 4 euonymus emerald 'n gold , 25 ierburi decorative in ambalaje P9, 25 sedum , 8 irisi , 6 hemerocallis , 1 tamarix , 1 paeonia sufrutticosa si o salix integra hakuro-nishiki. Comanda initiala a fost onorata in proportie de 90% , lipsesc 8 buc. de euonymus si un acer palmatum inaba shidare pe care il asteptam cu mare nerabdare. O alta nelamurire o am cu salcia hakuro-nishiki....eu stiam ca aceste salcii sunt pitice , altoite pe la 1,5-2 m maxim. Mie mi-au trimis o salcie de 3 m inaltime , o fi posibil sa fie hakuro-nishiki?

Per total sunt multumita , perenele se prezinta bine si au fost ambalate foarte ingrijit. Foarte bine arata bujorul arbustiv , are trei boboci si are cam 60-70 cm.Sper sa se prinda tot ce am plantat astazi!
 

Ema

Member
260 RON sau lei noi. Pe factura de transport scrie 112 Kg , Arad - Galati Express Zona 2. In total au fost 7 colete.
 

dana_rusu

Member
si eu era sa platesc asta toamna mai mult pe transport decat pe marfa ,noroc cu cei de la curier ca m-au sunat si am mers eu la Galati si am luat coletul ,ma costa de la galati la barlad 170 lei si coletul a costat 160lei.In schimb plantele se prezntau bine si nu a murit nici una peste iarna.
 
Si eu am comandat de la Euthopia arbusti in toamna. A cam intarziat comanda (aveau probleme cu furnizorii si asteptau sa iasa arbustii din vegetatie sa-i poate scoate din pamant) dar si cand am primit coletul! Toate erau ambalate foarte bine si aratau foarte bine. Spre bucuria mea toate s-au prins, au trecut cu bine iarna si au mai si inflorit in primavara. Pana si rhododendronul care am inteles ca este ceva mai dificil a inflorit.
Eu sunt multumita de ei, doar ca intr-adevar curierul a fost cam scump 200 RON, dar am avut si arbusti si copacei pe la 1.5-2 m, deci a cantarit cam mult transportul.
Cu siguranta voi mai comanda de la ei. Au o varietate mare de plante.
[/img]
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dai clic pe poza cu floarea care te intereseaza. Si in pagina care se va incarca vezi ofertele, pachetele, preturile, termenele de valabilitate ale ofertelor, termenele de livrare.
 

michaela

Active Member
Eu cand am facut vazut factura proforma.... m-am lecuit erau doua firme una dn olanda parca si alta din anglia si transportul il plateam separat pentru cativa bulbi plateam un total de 60 de euro la transport???/ oare ce s-a intamplat ?nu costa asa, am mai comandat la ei anterior:cry: :( dar acum.... am inghitit in sec si am anulat comanda :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si mie mi se par ciudati cei de la Eutopia.
tot am zis ca poate ajung vreodata pana la ei ca a vazut ca au sediul in Arad.
si preturile mi se par foarte mari.
anul trecut am vrut s comand ceva de la ei dar nu mai stiu de ce m-am razgandit.
in orice caz cred ca si anul acesta le voi da PAS
 

veretregn

Active Member
Eu am vrut sa fac o comanda. lnsa sunt o serie de lucruri care se bat cap in cap:
1. TVA-ul. Ei spun ca TVA-ul este inclus. Insa mai adauga inca un 6% TVA. De ce? Nu stiu. In Olanda TVA-ul este 19% ca si in Romania. In belgia 22%. In Uniunea Europeana TVA-ul s eplateste o singura data!
2. Suprataxa de 25% pentru sume cuprinse intre 50 si 500 euro.
3. Taxele de expediere sunt cam 50% din valoarea comenzii.

Eu m-am apucat sa imi pun produse in cos. Mi-am stabilit un buget de 250 de euro. Si am gandit ca imi voi colecta plantele personal de la intermediar. Insa nu se poate. Trebuie platite taxele de curierat. Am sunat si au spus ca altfel nu lucreaza. Am depasit putin bugetul si am ajuns la 263 euro.

Dau doua-trei clickuri pentru a afla suma totala: 439 euro. O diferenta de 176 de euro pentru TVA, taxe de curierat, taxe de intermediere si suprataxe. Asta inseamna cu 67% mai mult decat pretul afisat.
 

Edelweiss

Active Member
Dar ce te enervezi asa? Netu-i mare...afara-i soare...inca :D Mai sunt si altii. Taxa de expediere e in functie de greutate, nu altfel.
 

presco

Active Member
Mie mi se pare normal sa se enerveze, si eu m-as enerva daca as pierde timp pe net cu ei si la urma s-ar dovedi ca l-am pierdut degeaba. Normal ca mai sunt si altii...
 

veretregn

Active Member
NU sunt nervos. Insa este o diferenta de pret. 1 plus 1 e 2 la mine si nu 3,5, pentru ca sunt niste conditii de care afli la urma. Plus ca am pierdut 2 ore sa imi incarc cosul.
 

Edelweiss

Active Member
Eu nu rezistam tentatiei sa le tin o lectie de mate...sa dea raspunsuri! Faptul ca ai pierdut 2 ore cu cosul...te inteleg ca esti suparat, dar baiul e ca una se spune, alta se intampla.
 
Sus