Eutopia Gardens

ve_roni

New Member
Salut tuturor,

azi am primit coletul de la Eutopia. Am facut comanda de bulbi de begonia (vreo 12 specii), cateva magnolii, si cativa bulbi de gloriosa...in total o comanda de vreo 600 RON. Si sunt foarte incantata de ei. Ce-i drept, preturile nu sunt chiar cele mai mici, dar serviciile au fost la inaltime.

Am facut comada pe 14 martie...m-au sunat si mi-au spus ca fac livrarile de pe 1 pe 15 aprilie si au fost foarte draguti si mi-au explicat pas cu pas ce se intampla cu curieratul etc. Pe 10 aprilie m-au sunat si mi-au zis ca le intarzie un furnizor. Pe 15 m-au sunat iar si mi-au zis ca, coletul este pe drum si sa vin sa-l ridic sambata.

Astazi... 3 magnolii de peste un metru intr-o stare foarte buna...cu niciun mugur sau crenguta rupte. Impachetate foarte bine. Bulbii....majoritatea aveau deja muguri.

Sunt foarte multumita si incantata,

Vero

http://www.eutopiamall.com
 

fdana

Member
eu in schimb sunt foarte dezamagita de ei
am comandat trandafiri de gradina soiuri foarte frumoase si cei primiti sunt 2 salbatici" si unul singur este hibrid insa nu stiu inca daca e culoarea care am dorit-o
prima data cand am comandat bulbi de crin mi-au spus ca nu ii au ca apoi sa ma trezesc cu o comanda trimisa de ei cu bulbi care costa in jur de 10 lei ,ei mi i-au trimis cu ramburs de 100 lei si tot felul de asemenea experiente la 3 comenzi cate o "peripetie" :(
 

Cristiana

Member
Mi-am ridicat si eu comanda de la Eutopia astazi, fiind "de-a casei" m-am dus sa ridic plantele de la ei. Am gasit o hala de vreo opt sute de metri plina cu plante, si o gramada de oameni care roboteau de zor la ambalat. Fiindca am comandat perene si ierburi ornamentale, toate au venit in ghivece, si ma asteptau asezate in cutii cu gauri de aerisire si separatoare de carton pentru a nu se rupe plantele.

Am citit o gramada de critici la adresa lor, am avut si eu nemultumiri cu ei mai ales anul trecut cand furnizorii i-au lasat balta, dar se pare ca sunt in continua cautare de furnizori seriosi, evident din dorinta de a multumi clientii. Oricum, pot spune cu mana pe inima ca pana acum, din plantele livrate de ei am pierdut putine, si si acelea din cauza mea majoritatea.
 

Ema

Member
Sunt clienta Eutopia de vreo 3 ani si o buna parte din gradina mea este populata cu plante de la ei.

De cele mai multe ori i-am laudat si le-am facut reclama pe la prieteni , in special pentru oferta extrem de bogata. Anul acesta insa m-au dezamagit destul de rau.
Am comandat un molid ( picea pungens hoopsii ) la 160-180 cm. Era trecut in lista cu mentiunea "B" , evident m-am gandit ca asta inseamna balot. Prima greseala a fost sa-mi trimita pachetele si factura integrala , dar sa uite sa trimita tocmai molidul. Am refuzat comanda , am vorbit cu doamna Mihaela Buzatu si mi-a promis ca voi primi a doua zi comanda completa. S-a tinut de cuvant , dar am avut parte de o alta surpriza la livrare. Molidul meu era cu radacina nuda ! Nu-mi place sa fac reclama proasta , dar chiar e pacat ca un furnizor atat de mare sa-si strice reputatia din cauza unor angajati neglijenti , daca acesta a fost cazul. Eu am fost mai toleranta ( fraiera) si am primit molidul asa cum era , desi i se vedea clar radacina prin folia in care era invelit , dar sotul cand a ajuns acasa si l-a vazut a explodat. Doamna Buzatu s-a oferit sa ne dea banii inapoi si am inapoiat molidul asa cum l-am primit , dar tot am ramas cu un gust amar pentru ca planurile ne-au fost date peste cap.

Tot de la Eutopia am luat in toamna un ginkgo biloba la 250 cm , care din pacate nu s-a prins. Indraznesc sa spun ca nu s-a prins din cauza ca a fost trimis la fel , cu radacina nuda. Un copac de asemenea dimensiuni si care costa nici mai mult nici mai putin de 130 euro nu are voie sa vina cu radacina nuda !

Relativ multumita am fost de artarii japonezi luati de la ei , s-au prins si cresc frumos , desi n-au fost chiar la dimensiunile promise.

In fine , presimt ca in toamna voi avea iar o comanda la ei , pentru simplul fapt ca au cea mai bogata oferta iar experientele pozitive au fost mai multe decat cele negative.
 

Cristiana

Member
Ema, imi pare rau pentru patania ta. M-am uitat si eu din curiozitate pe lista, intr-adevar molidul comandat de tine ar fi trebuit sa fie cu balot dar tot acolo scrie si faptul ca la conifere transportul trebuie asigurat de client.

Pe langa faptul ca arbustii si copacii de asemenea dimensiuni sunt foarte scumpi, riscul de a-i pierde la transplatare e mai mare decat la exemplarele tinere si mai mici. Stiu ca fiecare ne dorim ca gradinile noastre sa fie cat mai repede umbrite de copaci inalti, dar pentru asta cred ca e mai sigur sa apelezi la un centru de gradinarit unde sa vezi cu ochii tai ce cumperi. Si chiar si asa se pot pierde, din pacate.
 

sorina

Active Member
Vesti

Am si eu vesti BUNE de la Eutopia .
Am comandat Clematite, Campis, Trandafiri, si alte plante , care trebuiau sa fie livtare pina in 1 mai . Am primit telefon de la ei joi , vineri a sosit pachetul. Plantele toate O.K. , bine ambalate in stare buna , marime neasteptata , clematitlele si lonicera de vro 1,5 m ( ma asteptam sa fei mai mici ) clematitele pline de boboci .
Deci sunt multumite de serviciile lor.
NEMULTUMITA sunt de pretul curieratului , 70 RON/ colet .
Dar data viitoare am sa grupez mai multe doritoare si fac o comanda colectiva , Asa merita .
 
A

Anonymous

Guest
Eu am optat pentru transport prin posta si a fost ok.
 

sorina

Active Member
As

8) Asa as fi facut si eu de la inceput .. DAR ... foarte putine :| plantele se livreaza prin posta .
 

ami

Member
Arata foarte bine,iar cu comanda m-ai cam pus pe ganduri.
Ma intreb daca in general Eutopia are un pret stabil al curierului(70 RON). :? (nu de alta,dar acelasi pret a fost si in cadrul altei comenzi)
 

sorina

Active Member
C

ASA ESTE .
O prietena a comandat si ea , a sosit pachetul , plantele O.K. Curieratul tot 700 , la 15 km de Sibiu . Eu l-am primit la serviciu deci in Sibiu .
 

rem_2007

Member
Am intrat si eu pe Eutopia si am studiat asa fugitiv oferta lor.
Majoritatea stocurilor figureaza ca fiind epuizate, exista o perioada propice pentru comenzi?
 

rem_2007

Member
Tot tu Gabiuta? :indragostit:
Multumesc, asa voi face...daca mai am rabdare pentru ca ce am vazut acolo.... :salivat:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa aveti grija ca preturile afisate pe site sunt fara TVA. Nu-ti zice nicaieri ca sunt FARA .... doar te pomenesti cu factura mai mare cu 19%. :x
 

karmenutza

Member
armeana a spus:
Vreau sa va intreb pe voi,a-ti facut careva comanda de flori, sau a-ti cumparat de la firma respectiva ?Este firma serioasa,are produse de calitate ?
Cristiana a spus:
Armeana, s-au scris pagini si topicuri intregi despre ei http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=4581, http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2150, http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2131.

Eu ii recomand pentru varietate si calitate, au mai avut si probleme dar stiu ca au tot imbunatatit oferta, si au aparut an de an cu cate ceva nou, cum a fost anul trecut oferta de bujori suffruticosa si rockii.
viovaslui a spus:
armeana a spus:
Vreau sa va intreb pe voi,a-ti facut careva comanda de flori, sau a-ti cumparat de la firma respectiva ?Este firma serioasa,are produse de calitate ?
cornelia a spus:
Va rog mutati discutia pe topicurile mai vechi. 3 topicuri despre acelasi furnizor mi se par suficiente. Pe asta nou vreau sa-l sterg.
 

dana_rusu

Member
mi-au venit mie comanda de irisi,am fost putin dezamagita ,din 10 trei erau putrezi dar cea din toamna cu arbusti a fost super
 
Sus