Euphorbia lathyris, un ajutor impotriva cartitelor

fixpix

Active Member
buna fetelor.
am sterpelit de la o vecina (dintr-o gradinutza de care nu avea grija, si la cateva zile a smuls tot ce era acolo, asa ca FARA remuscari!)

2-3 plantutze. am poze. dar acasa. asa ca vreau sa vad care sunteti mai perspicace si va dati seama din descrierea mea.

deci, deocamdata plantele sunt cam de 15-20 cm, o singura tulpina nu foarte subtire, frunzele sunt lanceolate, subtirele, de culoare albastruie, si parca cu vena mai alba pe mijloc. sunt dispuse pe intreaga tulpina, parca pe randuri verticale, una sub alta, cam in total 4-5 randuri verticale.

are cineva idee???

oricum... diseara sper sa apuc sa pun si poze.

sa vedem! cine incearca???

:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
BINGO!

bravo ANA!

mersi. amu sa caut ceva despre ea sa vad. o scot sau o las?

multam fain!
 

fixpix

Active Member
da ruxi. parca asa am citit si io in cautarile mele.
DAR CUM? asta e marea intrebare!
ca doar nu face hush-hush catre ele!
si de cate am nevoie? cate una in fiecare colt de gradina?
=))
oricum le las!
ca imi plac...
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cica mirosul radacinii le displace cartitelor. bunica mea o planteaza prin gradina de legume, aleatoriu printre straturi. uneori are efcet, alteori mai putin....depinde de cartita :giggle:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
o sa mutam discutia asta la Plante utilitare, s-ar putea sa ajute pe unii altii plantuta asta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai recent am auzit si eu ca buxusul sau merisor cum ii mai spun unii ar fi ocolit de "locuitorii underground" :caine de pamant , cartita , rozatoare.
ce parere aveti ?
dupa unele studii se pare ca euph e prea toxica ptr uz casnic
 

gino

Member
Am de mai multi ani aceasta planta in gradina de la tara.
Stiam ca este Euphorbia, dar nu-i cunosteam si al doilea nume.
Am si intrebat la un moment dat la "Plante necunoscute", dar nu mi-a raspuns nimeni. Multumesc Fixpix !
Este suta la suta hardy. Si foarte invaziva prin semintele care sunt expulzate de fruct la momentul coacerii.
Semintele germineaza fara probleme pe locul unde au ajuns, iar noile plantute trec peste iarna chiar daca au rasarit in octombrie sau noiembrie.
Informatia in legatura cu alungarea cartitelor este interesanta si merita incercat. Eu va pot spune din proprie experienta ca da rezultate bune in combaterea Gandacului de Colorado ( Leptinotarsa decemlineata )
Plantele sunt plantate printre randurile de cartofi si gandacilor nu prea le place acest lucru, astfel ca evita cultura respectiva.
Plante juvenile germinate in aceasta toamna la mine in gradina :
http://gino.sunphoto.ro/Plante_hardy/IV ... KCUISCVAUP
Si planta matura, plina de fructe:
http://gino.sunphoto.ro/Plante_hardy/TQ ... UGMIEHVVPR
 

fixpix

Active Member
ooo cool gino.
o sa le zic parintilor cand mai pun cartofi in gradina. adica la primavara. ca in fiecare an avem cateva randuri bune cu cartofi :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are cineva seminte de la aceasta planta? A introdus-o in discutie Fixpix si a completat Gino. Avand in vedere ca duc lupte seculare cu cartitzele, sunt dispusa sa incerc orice, ca ma lasa nervii daca vad musuroaie! :cry: Am pus la plasa de sarma de mi s-a acrit, ca daca nu imi mananca toti bulbii!! :x
 

fixpix

Active Member
ale mele, 3-4 am, sunt destul de micutze. poate anul asta o sa aiba seminte.
poate la primavara mai gasesc plantutze.
 

mirela06

Active Member
Fixule, mama, dar ce tare esti in ele :rofl:
Sa vezi tu , ca la primavara primesc si eu de la Gino si ...te-am terminat. :rofl:
Atunci ne putem lupta...in poze :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Are cineva seminte de la aceasta planta? A introdus-o in discutie Fixpix si a completat Gino. Avand in vedere ca duc lupte seculare cu cartitzele, sunt dispusa sa incerc orice, ca ma lasa nervii daca vad musuroaie! :cry:
Semintele acestei plante foarte greu le poti obtine fiindca planta arunca pur si simplu semintele te miri pe unde.Greu reusestei sa le vezi gata coapte darsa le mai si culegi.......
Asa ca singura sansa este sa iti trimitem una-doua plantute spre inmultire.
Fixule si eu am si intr-o singura vara in afara de faptul ca au crescut s-au si inmultit.Din doua examplare am reusit sa am la sfirsitul verii vreo 6-7.Acum au disparut sub zapada dar la primavara.......
:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
ale mele, 3-4 am, sunt destul de micutze. poate anul asta o sa aiba seminte.
poate la primavara mai gasesc plantutze.

Poate daca gasesti noi plantute te induri de mine ca vara trecuta tata a vanat 12 cartite care se invarteau pe vreo 50m patrati (cu musuroaiele, tunele...nu stiu) :cry: Am incercat si aparat cu ultrasunete dar cred ca le-a placut, ca-si faceau musuroaie chiar langa el! :x Bani aruncati si nervi mancati!




GABIUTOOOO! Indurati-va de mine, unul din voi! Poate functioneaza... :oops:
 

mirela06

Active Member
Nu mai plinge. precis cineva te va ajuta. De aceia sunt aici oameni asa deosebiti. Nimeni nu-i indiferent celuilalt. Poate cu un pm, rezolvi mai mult. Toti suferim pt. cei care cer ajutor. Eu tuc-o mama nu am, ca ti-as da, pt. ca daca am avut ceva am dat. Daca da Dumnezeu o sa am noroc sa am asa ceva , asta si multumita celor de aici.
Sa vezi ca o sa fii ajutata :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudiaaaaaaaaaaaaaa....................ai tipat de s-a auzit pina in stafundurile Piperei :rofl: Nu stiam de ce azi-noapte bintuia un ecou pe la geamul meu :rofl:
Evident ca te ajut.Sper sa reapara si iti trimit.Dar te rog mult sa imi aduci aminte in primavara :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am vrut sa fiu sigura ca ma auzi :) Multumesc frumos, fii sigura ca-ti amintesc! Chiar o sa te saturi de mine! :oops:
 
Sus