Eucomis

George

Member
Mi-am cumparat si eu cate doi bulbi de eucomis biciolor si hemanthus multiflorus. Ce ma sfatuiti, sa-i pun in ghivece sau direct in gradina?
 

mirela06

Active Member
George merg si asa si asa.
Eu nu am gasit sa cumpar, in schimb m-am oferit sa dau la schimb daca , doamna pe care am cunoscut-o imi oferea si mie niste bulbi, sau contra cost.
S-a facut ca ploua. Asa ca ...stau cu ochii sa vad , cind merg prin piata, daca apar la magazine.
Felicitari pt. toti care au asemenea frumuseti. :D
 

George

Member
mirela06 a spus:
George merg si asa si asa.
Eu nu am gasit sa cumpar, in schimb m-am oferit sa dau la schimb daca , doamna pe care am cunoscut-o imi oferea si mie niste bulbi, sau contra cost.
S-a facut ca ploua. Asa ca ...stau cu ochii sa vad , cind merg prin piata, daca apar la magazine.
Felicitari pt. toti care au asemenea frumuseti. :D
Daca voi mai gasi dupa sarbatori iti voi cumpara eu cate doi bulbi din fiecare.
 

mirela06

Active Member
Esti un om bun George, dar astept Zilele Severinului sa vad daca si ce mai aduc.
In caz ca nu am sa gasesc am sa apelez.
Multumesc pt. bunatate, prieten drag :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce am ramas cu un fix in privinta eucomisului ... iata acum 2 dintre ei in gradina din fata blocului. Credeti ca sunt in grafic? Sau i-am plantat prea tarziu?

 

lelia

Well-Known Member
E perfect ,au o crestere rapida si in curand te vei bucura si de flori .
Ai mei inca nu au rasarit ,dar nu-mi pierd speranta ......si anul trecut au rasarit prin iunie ,deci mai astept .
 

lelia

Well-Known Member
Da ,gauri in buget :gandit: asta e o problema ,dar cum va fi viata fara, fixuri ? :rofl:
Sanatosi sa fim ,ca ne descurcam noi :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai in vara asta sper sa ma eliberez macar de cateva fixuri. Asta cu eucomisul ar fi unul dintre ele. :rofl:
 

albela

Active Member
Au iesit si eucomisi mei si au si puiuti pe langa ei, dar nici vorba de floare inca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca le merge bine si trec peste iarna acolo unde sunt, cred ca mai iau si alte varietati. :)
 

lelia

Well-Known Member
Ce frumosi sunt :eek: florile sunt altfel ,nu seamana cu ai mei . Parca sunt niste ochisori sub umbreluta :D
 
Sus