Eucharis - Crin de Amazon

sarselia

Active Member
Moderator
Ce interesant!
Eu ma gandeam ca e perioada lor de somn acum.Pe al meu l-am trimis la somn dar se pare ca altii sunt tare harnicuti.
Felicitari d-nule Popescu!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Serios?Vaaaleu!Oare eu de ce l-oi fi trimis pe al meu la somn?Si acum la cate ghivece am prin pivnita habar nu am care este el.
Dar acestora nu le trebuie o perioada de repaus?
 

popescu gp

Well-Known Member
eucaharis amazonica

Eu am observat ca prin luna decembrie-ianuarie te invredniceste cu flori;culmea este ca puiul din cel cu boboc mare,are la randul sau un pui;dupa trecerea florilor ii separ;necesita o atmosfera mai umeda ci cu temperatruri peste 20 grade iarna pentru a produce flori,apoi trece in repaus cam lung pana iarna cand trece la lucru;eu asta am observat
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumim frumos pentru informatii.Eu am un bulb mic abia din vara si nu s-a prea invrednicit cu crescutul de aceea l-am dus la somn.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am prapadit toti bulbii :cry: 3 ani de lupte pentru ingrasare au fost. Ei au invins :cry:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Dya ,daca vor fi asa cum sunt acum sper sa-ti ofer eu un puiut spre primavara cand voi separa puiul. puiului[pentru orice eventualitate am sa te rog sa-mi aduci aminte( de, varsta isi spune cuvantul)]
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dragalasilor tin sa va anunt ca bulbul meu a facut 2 pui zdraveni intre timp si acum din bulbul-mama a dat si tija florala cu 5 boboci. Curand or sa infloreasca. :)
 

lelia

Well-Known Member
Frumusica e putin spus ..........cred ca e cea mai gingasa floare pe care am vazuto :visator:
Nu doar floarea e superba ,si frunzele sunt deosebite !
Sunt putin invidioasa :oops: dar ma bucur pentru tine !
Sa-ti traiasca si sa te bucure mereu cu floricele ! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Cornelia felicitari ,dar de ce nu spui ca are si un parfum deosebit;asta penyru cei ce nu stiu si nu au aceasta plantuta deosebita
 
Sus