Eucharis - Crin de Amazon

lelia

Well-Known Member
E o floare foarte eleganta :visator:
Sunt asa tentata ,sa bag nasul ,in palniuta aceea verde ..........
Sa-ti traisca si sa te bucuri de ea :D
 

michaela

Active Member
iiiiimmmm.... miroase frumos :D

Cornelia... cam cat de mare este bulbul? Sa stiu cat mai am de asteptat pana infloreste si al meu :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Eu astept de 2 ani 3 bulbi cumparati la reduceri si cu urme de flori :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bulbul asta a facut flori fara sa aiba radacini. Si a ramas fara radacini 4 luni. Pentru ca nu stiam ce face acolo l-am scos sa-l observ: era sanatos dar lenes rau. Abia de vreo saptamana i-au dat 2 radacinute si a trecut la etapa de produs frunze. Sa vedem ce mai urmeaza.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Adica a inflorit doar din rezervele ce le avea inmagazinate in bulb si dupa ce s-a uscat floarea face radacini? :eek: Ce chestie!
 

popescu gp

Well-Known Member
crin de Amazon

Crinul meu a inflorit de 2 ani dar anul acesta vad ca nu da semne de inflorire;stau si ma intreb de ce,unde am gresit pana acum
 

Roxana

Active Member
Eucharis infloreste in perioadele mai rece ale anului.
perioada de repaus a avut?
daca sta in acelasi loc ca si in anii trecuti inseamna ca exista probleme cu udarea sau fertilizarea. Ii place atmosfera umeda si nu trebuie sa se exagereze cu ingrasamantul.
 

popescu gp

Well-Known Member
eucharis

Conditiile au fost aceleasica in anii trecuti si cu perioada de repaus si fara prea multe ingrasaminte,dar anul acesta nu a inflorit
 

Roxana

Active Member
poate asteapta sa se mai racoreasca putin afara. :D
iti tin pumnii si sper sa revii cu vesti bune.
 
D

dyayzh

Guest
Cei 2 bulbi ai mei sunt nemiscati de 3 ani. Abia dau o frunza, una veche moare, Stau in balcon, udare normala, poate un pic mai rar decat altele. Unde sa fie greseala?
 

Roxana

Active Member
poate bulbii sunt plantati prea adanc. Eucharisului ii place atmosfera umeda si locurile mai umbrite vara. Fertilizarea in doze mici nu-i strica.
 

dana_m

Member
Foarte frumoasa floarea si interesanta. Daca si miroase ....esti o fericita. Sa-ti cresca si sa-nforesca multi-multi ani.
 
Sus